Być może już wkrótce na polskich stacjach zacznie funkcjonować rozwiązanie praktykowane w innych krajach, czyli konieczność dokonania przedpłaty przed zatankowaniem paliwa. To może częściowo pozwolić wyeliminować problem, jakim jest rosnąca liczba kradzieży.

Jak wynika ze statystyk policji, w ciągu zaledwie pierwszego półrocza br. liczba przestępstw kradzieży paliwa wzrosła o niemal 43 proc. w porównaniu z 2021 r., a liczba wykroczeń kradzieży o ponad 49 proc.

Kradzieże na stacjach paliw...

W ostatnim czasie do jednej z takich kradzieży doszło 26 października br. na stacji benzynowej przy ul. Modlińskiej w Warszawie. Mężczyzna z Citroena C6 zatankował paliwo za kwotę 545 zł, po czym odjechał bez zapłacenia należności. Teraz szuka go policja, która udostępniła jego wizerunek.

Policja szuka mężczyzny, który w Warszawie ukradł paliwo o wartości ponad 500 zł Foto: Policja
Policja szuka mężczyzny, który w Warszawie ukradł paliwo o wartości ponad 500 zł

Osoby, które mogą pomóc w tej sprawie, proszone są o kontakt pod numerem tel. 47 723 51 30, 47 723 52 19, powołując się na numer l.dz. KP-D-II-6413/22, mailowo (kp-bialoleka.wk@ksp.policja.gov.pl) lub osobiście z policjantami prowadzącymi tę sprawę w siedzibie jednostki przy ul. Myśliborskiej 65.

W tym samym dniu, ale tym razem na stacji benzynowej przy ul. Toruńskiej w Warszawie, paliwo ukradł także kierujący szarym Peugeotem. Wartość paliwa skradzionego przez mężczyznę wyniosła ponad 530 zł.

Policja szuka mężczyzny, który w Warszawie ukradł paliwo o wartości ponad 500 zł Foto: Policja
Policja szuka mężczyzny, który w Warszawie ukradł paliwo o wartości ponad 500 zł

... i z prywatnych posesji

Do kolejnej kradzieży, ale tym razem z ciągników rolniczych stojących na prywatnej posesji, doszło na terenie gminy Pisz. Jak przekazali policjanci, najpierw łupem złodzieja padło 90 litrów oleju napędowego. Po kilku dniach sprawca powrócił i tym razem zdołał ukraść już 130 litrów.

W tej sprawie pokrzywdzony może mieć powody do zadowolenia, bo mundurowi zatrzymali już mężczyznę podejrzewanego o kradzieże. Jest nim 22-letni sąsiad obrabowanego. Teraz za kradzież łącznie 220 litrów paliwa o wartości ponad 1,6 tys. zł sprawca usłyszał dwa zarzuty o popełnienie przestępstwa kradzieży, za co grozi mu kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.