Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, już kolejny raz zwrócił się do Ministerstwa Finansów w sprawie uregulowania kwestii rozbieżnych stawek podatku od podziemnych miejsc garażowych. Jak informuje biuro RPO, nadal wpływają skargi na odmienne stawki podatku od podziemnych stanowisk garażowych w budynkach wielorodzinnych, bo te zależą od tego, czy jest to odrębna własność, czy tzw. pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego. Okazuje się bowiem, że podatnicy, którzy mają jedną księgę wieczystą na mieszkanie i miejsce postojowe w tym samym budynku, mogą płacić niższą stawkę niż ci, którzy mają odrębne księgi wieczyste.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Takie same obiekty, różne stawki podatku — niestety, zgodnie z prawem

"Stosowanie dwóch różnych stawek jest usankcjonowane w orzecznictwie sądów administracyjnych. W uchwale w składzie siedmiu sędziów NSA uznał, że garaż stanowiący odrębną własność podlega innemu (wyższemu) opodatkowaniu, niż garaż przynależny do lokalu" — pisze RPO i dodaje: "Obywatele nie mogą jednak pogodzić się ze stanem, który w ich ocenie narusza zasadę sprawiedliwości podatkowej. W skargach do RPO wyrażają sprzeciw wobec prawodawstwa, które pozwala na opodatkowanie odmiennymi stawkami. Podkreślają, że niezależnie, czy garaż jest nieruchomością odrębną, czy nie, w rzeczywistości pełni tę samą funkcję".

Deweloper decyduje, a właściciel musi ponosić konsekwencje jego decyzji

Jak zauważa w swojej informacji RPO, obywatele wskazują na to, że to deweloper decyduje, czy miejsca w garażu będą stanowiły odrębną własność, a także na to, że jest to kolejna sprawa, która czeka na rozstrzygnięcie w Trybunale Konstytucyjnym. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że nie ma definicji garażu oraz regulacji określających stawki w podatku od nieruchomości dla tej kategorii obiektów. Pomimo prób ujednolicenia stawek w odniesieniu do garaży, nic takiego nie nastąpiło.

O problemie MF było informowane już za poprzedniej kadencji RPO, ale resort przedstawił szereg przeszkód wobec jednolitej stawki i częściowo przerzucił rozwiązanie problemu na gminy. Teraz do tematu wraca Marcin Wiącek. Czy tym razem uda się osiągnąć oczekiwany przez obywateli skutek?