Przepisy ruchu drogowego regulują m.in. dopuszczalne prędkości, z jakimi mogą poruszać się kierowcy na różnego rodzaju drogach. Dotyczy to także kierujących hulajnogami elektrycznymi.

W sobotę 16 lipca 2022 r. funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego nadzorowali ruch pojazdów i prowadzili m.in. kontrole przestrzegania ograniczeń prędkości, wykorzystując do tego laserowy miernik prędkości. W pewnym momencie, w miejscowości Okuniew na drodze wojewódzkiej 637, zauważyli zbliżającego się ze znaczną prędkością kierującego elektryczną hulajnogą. Kiedy zmierzyli jego prędkość, urządzenie wskazało 73 km/h! To o 50 km/h za dużo dla takiego pojazdu w tym miejscu.

Kierowca został zatrzymany do kontroli drogowej

Policja przekazuje, że hulajnogą jechał 26-letni mieszkaniec Sulejówka. Z relacji mundurowych wynika, że kierowca był przekonany, iż może jechać z prędkością, z jaką poruszają się inne pojazdy, a na taką pozwalał mu jego jednoślad. Niestety kierowca elektrycznego pojazdu boleśnie przekonał się, że przepisy ruchu drogowego zobowiązują jadących na hulajnogach elektrycznych do poruszania się drogą z maksymalną prędkością do 20 km/h.

Należy również pamiętać, że w sytuacji, gdy obok drogi znajduje się ścieżka rowerowa, kierowca hulajnogi ma obowiązek z niej korzystać i jechać z prędkością zbliżoną do tej, z jaką poruszają się piesi.