Auto Świat Wiadomości Aktualności Prąd coraz droższy. Niektóre miasta wyłączają oświetlenie ulic

Prąd coraz droższy. Niektóre miasta wyłączają oświetlenie ulic

Podwyżki cen prądu odbijają się nie tylko na prywatnych odbiorcach energii elektrycznej czy przedsiębiorcach. Ich skutki odczuwają także niektóre miasta. Część z nich w związku z rosnącymi cenami zdecydowały się na radykalne kroki.

Zdjęcie ilustracyjne
PhotoRK / Shutterstock
Zdjęcie ilustracyjne

Związek Miast Polskich apeluje o działania osłonowe i systemowe zmiany w energetyce. Tak rozpoczyna się raport datowany na 10 czerwca 2022 r., z którego wynika, że ostatnie podwyżki cen prądu mogą kosztować samorządy i sektor gospodarki komunalnej nawet pięć mld zł. Z danych przekazanych przez 68 miast wynika, że skutki podwyżek cen prądu dla budżetów miast i sektora gospodarki komunalnej wyniosą, w zależności od wielkości miasta, od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych rocznie. Przy czym koszty te mogą jeszcze wzrosnąć, bo skutki podwyżek w różnych miastach są zróżnicowane — zależą od terminów zawarcia dotychczasowych umów i okresu ich obowiązywania, więc niektóre podwyżki w niektórych miastach mogą być "odroczone" w czasie.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Związek Miast Polskich wylicza zresztą dość dokładnie podwyżki, które część z nich odczuła już w ubiegłym roku:

Przykładowo nowa cena energii elektrycznej zaoferowana Gdyni w I półroczu była wyższa o 161 proc. W II półroczu wzrost wyniósł już 386 proc.. W Pile ceny prądu w II półroczu wzrosły o 259 proc., w Rzeszowie – 320 proc., w Kołobrzegu – 278-362 proc., w Legionowie – 312 proc., w Bydgoszczy – 300 proc., we Wrześni – 278 proc., w Kaliszu – 240 proc., w Głownie – 233 proc., w Pułtusku – 220 proc., w Toruniu – 215-230 proc., w Międzyrzecu Podlaskim – 201 proc., w Ostrowie Wielkopolskim – 171 proc., w Sopocie – ok. 150 proc. W wymienionych miastach cena energii elektrycznej wzrosła o: 87 proc. w Wałbrzychu, o 71,5 proc. w Poznaniu, o 54-78 proc. w Gliwicach, o 57-66 proc. we Wrocławiu, o 55-65 proc., w Inowrocławiu, o 54 proc. w Częstochowie. Są miasta, dla których wzrost nastąpił rok wcześniej, ale nowe umowy zawarto np. na dwa lata (Ełk, Piaseczno, Piotrków Trybunalski). Tam kolejny skok cen jest odłożony w czasie.

W związku z podwyżkami niektóre z miast i miejscowości zdecydowały się na radykalne kroki w postaci wyłączania miejskiego oświetlenia. Taks stało się m.in. w Suwałkach, Świdnicy (w której po uwagach kierowanych do Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej, zdecydowano się jednak je przywrócić z kilkoma wyjątkami) czy Lubawie. Tego typu oszczędności nie są jednak zupełną nowością. Już w 2020 r. podobne działania miały miejsce w Krakowie oraz Kielcach.

Autor Paweł Krzyżanowski
Paweł Krzyżanowski
Wydawca AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków