Fotoradarowa mapa Polski zyskała kolejny punkt, a precyzyjniej mówiąc – kolejny zaznaczony fragment, bo to odcinkowy pomiar prędkości. Kierowcy podróżujący DW 871 na odcinku Stalowa Wola – Jamnica (i w drugą stronę) są pod czujnym okiem czterech żółtych kamer. Zarządzany przez GITD system automatycznego nadzoru CANARD obejmuje 6,5-kilometrowy fragment trasy z ograniczeniem prędkości do 80 km/h.

Odcinkowy pomiar prędkości poprawi bezpieczeństwo

W ciągu ostatnich czterech lat tylko na tym odcinku DW 871 doszło do 64 zdarzeń. Zginęło w nich aż siedem osób, a 23 zostały ranne. Przedstawiciele GITD przekazali, że w najtragiczniejszym z nich życie stracili rodzice trójki dzieci.

"Od dziś będzie tutaj, na drodze wojewódzkiej ze Stalowej Woli do Jamnicy, funkcjonował odcinkowy pomiar prędkości. Jest to droga bardzo niebezpieczna. Przeprowadzona analiza wykazała konieczność zainstalowania w tym miejscu odcinkowego pomiaru prędkości, by uspokoić ruch oraz by każdy, kto przejeżdża tym odcinkiem drogi, mógł czuć się bezpiecznie" – podkreślił w dniu otwarcia Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.

Kierowcy pod stałym nadzorem

Urządzenia kontrolujące ruch na tym odcinku zainstalowano w grudniu 2021 r. Są to cztery żółte, zamontowane na bramownicach kamery, które rejestrują moment wjazdu i wyjazdu z monitorowanego odcinka. Na podstawie tych danych wyliczają średnią prędkość, z jaką poruszały się pojazdy. Jeśli była większa niż 80 km/h, kierowca powinien spodziewać się mandatu.

"Odcinkowe pomiary prędkości, ze względu na zasięg oddziaływania, są jednym ze skuteczniejszych narzędzi dyscyplinujących kierowców. Na odcinkach, które objęliśmy kontrolami z wykorzystaniem tego rodzaju urządzeń, widoczny jest spadek liczby zdarzeń drogowych oraz ich skutków, przede wszystkich minimalizowane – nawet do zera – jest ryzyko wystąpienia zdarzeń drogowych ze skutkiem śmiertelnym" – ocenił Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

To jednak nie koniec nowych urządzeń na Podkarpaciu. GITD planuje rozwinąć sieć CANARD-u, obejmując nadzorem jeszcze pięć nowych lokalizacji:

  • drogę powiatową nr 1391 (miejscowość Nosówka) 
  • DK 19 (miejscowość Dukla) 
  • DK 9 (miejscowość Nowa Dęba) 
  • DW 835 (na odcinku pomiędzy miejscowościami Gniewczyna Łańcucka – Gniewczyna Tryniecka)
  • DK 77 (miejscowość Nisko) 

Jak informują przedstawiciele GITD, procedura przetargowa na dostawę i montaż odcinkowych pomiarów prędkości w tych lokalizacjach już trwa. Według harmonogramu wszystkie kamery zaczną działać przed końcem 2023 r.

Ładowanie formularza...