• Za jazdę bez ważnych uprawnień można otrzymać nawet 5000 zł mandatu
  • Bezterminowe prawa jazdy, które były wydawane kierowcom do 18 stycznia 2013 r. wkrótce również będą musiały zostać wymienione na nowe
  • Wniosek o nowe prawo jazdy można złożyć przez internet lub udając się do wskazanego urzędu
  • Osoby, które zmieniły swoje dane osobowe, mają 30 dni na wymianę prawa jazdy
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu

Wymiana prawa jazdy w określonym terminie może nas uchronić przed wieloma nieprzyjemnościami. Za jazdę bez aktualnych uprawnień przewidziany jest bowiem mandat, wynoszący od 1500 do nawet 5000 zł. Ponadto dodatkową grzywnę może w takiej sytuacji orzec sąd, a jej górna granica to aż 30 tys. zł. Dlatego też warto pilnować terminu ważności swojej licencji.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Kto musi wymienić prawo jazdy i do kiedy?

Przypomnijmy, że kierowcy, którzy odebrali swoje prawo jazdy po 18 stycznia 2013 r. dostali uprawnienia na czas określony, który w przypadku kategorii: B, B1, B+E, A, A1, A2, AM oraz T wynosi 15 lat.

Z kolei osoby posiadające uprawnienia do prowadzenia pojazdów kategorii: C, C1, C1+E, C+E, D, D1, D+E i D1+E muszą wymieniać swój dokument co pięć lat.

Prawa jazdy wydawane do 18 stycznia 2013 r. pierwotnie były bezterminowe, jednak w świetle zmienionych przepisów wkrótce i ich posiadacze będą zmuszeni do wymiany.

Zobacz także: 19 tys. złotych pensji dla egzaminatora? Takie są oczekiwania branży

Jak złożyć wniosek o wymianę prawa jazdy?

Wniosek o wymianę prawa jazdy można złożyć na dwa sposoby. Aby wyrobić nowy dokument, należy udać się do: urzędu miasta (jeśli mieszkamy w mieście na prawach powiatu), urzędu dzielnicy (tylko w przypadku mieszkańców Warszawy) lub starostwa powiatowego (dotyczy wszystkich pozostałych osób).

Kierowcy, którzy chcą załatwić sprawę z domu, mogą złożyć wniosek przez internet. Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę ePUAP.gov.pl.

By wymienić prawo jazdy na nowe, konieczne jest przedstawienie:

  • wypełnionego wniosku o wydanie prawa jazdy (można go znaleźć w internecie lub urzędzie),
  • aktualnego zdjęcia o wymiarach 35 mm x 45 mm,
  • dowodu osobistego lub paszportu,
  • orzeczenia lekarskiego (dotyczy tylko terminowych praw jazdy),
  • potwierdzenia wniesienia opłaty za nowy dokument,
  • kserokopii starego prawa jazdy.

Osoby starające się o wymianę licencji przez internet, muszą przypilnować, aby skany poszczególnych dokumentów były wyraźne.

Zobacz także: Jak przejechać skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym?

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

Osoby chcące wymienić swój dokument na nowy muszą oczywiście za niego zapłacić. Ile kosztuje nowe prawo jazdy? Trzeba liczyć się z wydatkiem 100 zł i 50 gr, z czego 100 zł jest opłatą komunikacyjną, a 50 gr ewidencyjną. Opłatę za nowy dokument można uiścić w kasie urzędu, w którym składamy wniosek lub przelewem bankowym. Ważne jest, aby zachować potwierdzenie wpłaty — należy je dołączyć do wniosku.

Wymiana prawa jazdy na nowe może wiązać się także z koniecznością odnowienia badań lekarskich, które w niektórych przypadkach również tracą swoją ważność. Koszt ich wykonania to 200 zł.

Zobacz także: Pytania o politykę, kilka jazd w czasie całego kursu. Tak wygląda prawo jazdy w Korei Północnej

Bezterminowe prawa jazdy wkrótce też będą wymieniane

Do 18 stycznia 2013 r. prawa jazdy były wydawane kierowcom bezterminowo. Jednak w świetle przepisów, które zmieniały się na przestrzeni lat, wkrótce także osoby posiadające taką licencję będą musiały wymienić swój dokument na nowy. Od tych kierowców nie będzie wymagane wykonanie kolejnych badań lekarskich.

Obligatoryjna wymiana bezterminowych praw jazdy została zaplanowana między 2028 r. a 2033 r. Wówczas nowe dokumenty będą miały maksymalnie 15 lat ważności.

Zobacz także: Możesz stracić prawo jazdy dużo łatwiej, niż ci się wydaje. Wyjaśniamy dlaczego

30 dni na wymianę prawa jazdy. Kogo to dotyczy?

Do wymiany prawa jazdy na nowe zobowiązani są także kierowcy zmieniający swoje dane osobowe. Zazwyczaj dotyczy to osób, które przybierają inne nazwisko po ślubie. Na wymianę dokumentu kierowcy mają wtedy 30 dni.

Źródło: www.gov.pl