Nadal jednak zdecydowaną większość stanowią zwolennicy opon sezonowych. Kierowcy zmieniający opony letnie na zimowe i odwrotnie to 67 proc. badanych. Na jazdę na oponach wielosezonowych decyduje się 21 proc. respondentów.

Zobacz także: Najlepsze opony całoroczne 2023. Zwycięzcy testów w jednym miejscu

Są też kierowcy, którzy lubią ryzyko i decydują się na wymianę opon w zależności od pogody - 6 proc. Co ważne, na jeździe przez cały rok na oponach zimowych lub letnich decyduje się nieliczni kierowcy — odpowiednio 3 i 2 proc. biorących udział w ankiecie.

Jakie opony wybierają Polacy? Foto: rankomat.pl
Jakie opony wybierają Polacy?

Kiedy zmienić opony na zimowe?

To pytanie z reguły zadają sobie kierowcy, gdy nadchodzi jesień. Czy czekać do pierwszego śniegu, czy założyć zimówki wcześniej i uniknąć kolejek w serwisach? Najlepiej, gdy średnia temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, ale obecnie występują znaczne wahania w pogodzie, więc trudno wskazać wyraźną granicę.

Sprawdź także: Ranking opon zimowych 2023 to pokaz siły trzech marek

W badaniu Rankomatu zapytano o to osoby korzystające z ogumienia sezonowego. Okazuje się, że pierwsza spora grupa kierowców zmienia opony na zimowe już w październiku — aż 23 proc. ankietowanych.

Najwięcej pracy wulkanizatorzy mają jednak w listopadzie. W tym miesiącu opony zmienia blisko połowa biorących udział w badaniu (48 proc.). Do ostatniej chwili, czyli do grudnia, czeka 6 proc. kierowców. Taki sam odsetek decyduje się to zrobić, gdy przyjdzie mróz, a 5 proc. do pierwszych opadów śniegu.

Kiedy Polacy zmieniamy opony? Foto: rankomat.pl
Kiedy Polacy zmieniamy opony?