Po protestach, które odbyły się w listopadzie 2021 r., Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów przygotowuje się do kolejnego kroku, który ma skłonić rządzących do zmiany rozporządzenia określającego wysokość opłat za badania techniczne. Obecne stawki obowiązują od 29 września 2004 r. W związku z tym na 29 września, ale 2022 r., została zaplanowana manifestacja. Pozytywną decyzję o jej rejestracji wydał już UM Warszawa.

Protestujący mają spotkać się w Warszawie na pasażu W. Szymborskiej i przejść ulicami E. Platter, Wspólną oraz Chałubińskiego przed ministerstwo infrastruktury. W godzinach trwania protestu, tj. od 12.00 do 15.00, część stołecznych stacji kontroli pojazdów (SKP) ostrzegawczo nie będzie przeprowadzała badań technicznych.

Konieczność podwyższenia stawek za badania techniczne PISKP uzasadnia tym, że na przestrzeni 18 lat minimalne wynagrodzenie wzrosło o 340 proc., podatek VAT zmienił się z 22 na 23 proc., a inflacja na koniec 2021 r. zwiększyła się o ponad 51 proc. Równocześnie coraz więcej trzeba płacić za prąd i ogrzewanie.

Jak wyjaśnia PISKP mimo rosnących kosztów właściciele SKP nie mogą urealnić stawek, bo te zostały określone urzędowo. Efektem ma być mnogość bankructw stacji. Powołując się na CEP, izba podała, że w pierwszej połowie br. swoją działalność zakończyły 152 stacje.