Nasi koledzy z redakcji "Auto Bild" dokonali ostatnio nietypowego odkrycia w serwisie ogłoszeniowym eBay. Ktoś wystawił na sprzedaż za 18,7 tys. dol. (ok. 92 tys. zł) zestaw starych, zakurzonych kół, które rozpaczliwie domagają się odświeżenia. Rozbój w biały dzień? Znawcy tematu od razu staną w obronie sprzedawcy – przecież takiego kompletu już się nigdzie nie dostanie!

Stare felgi w cenie nowego samochodu to... okazja

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że autor ogłoszenia postradał zmysły, ale wszystko zmienia jeden szczegół. To nie są pierwsze lepsze koła, tylko komplet pochodzący od BMW M1. Tak, tego BMW M1, które na przełomie lat 70. i 80. powstało w zaledwie 453 egzemplarzach. Nie trzeba chyba mówić, że znalezienie czterech felg do tego samochodu dziś już graniczy z cudem. A tu proszę – wystarczy wyłożyć na stół 92 tys. zł i mogą być wasze!

Ogłoszenie z kołami do BMW M1 Foto: ebay.com
Ogłoszenie z kołami do BMW M1

Właściciel poświadcza, że felgi to nie żadne podróbki, tylko oryginały, a do tego wciąż obute w montowane fabrycznie opony Pirelli Cinturato P7. To niezbyt dobra informacja, bo po ponad 40 latach z pewnością nie nadają się już do użytku, ale przynajmniej potwierdzają oryginalność tego kompletu. Magnezowe obręcze Campagnolo to dziś prawdziwy rarytas na rynku części używanych.

Zobacz: Supersamochody pokryte warstwą mułu. Na ich widok aż pęka serce! [Zdjęcia]

Cena kół to nic przy cenie całego samochodu

Współczesne auta od BMW M Gmbh może i są niezwykle szybkie, ale BMW M1 nawet po ponad 40 latach od premiery bije je na głowę w jednej dyscyplinie – cenie. To dlatego, że choć jeszcze kilka lat temu używane M1 można było kupić za ok. 200-300 tys. euro, dziś trzeba być szczęśliwym, jeśli dotychczasowy właściciel tego unikalnego auta będzie chciał się z nim rozstać za pół miliona euro (ponad 2,4 mln zł!).

BMW M1 Czy to najbardziej sportowe BMW? Foto: Auto Bild Klassik
BMW M1 Czy to najbardziej sportowe BMW?

Sprawdź: Ferrari SP51 uszczęśliwi tylko jedną osobę na świecie. Nie ma dachu, ale ma V12

Górna granica praktycznie nie istnieje w przypadku tego samochodu. Koledzy z "Auto Bilda" informują, że zaledwie kilka miesięcy temu specjaliści z firmy renowacyjnej Mechatronik sprzedali białe BMW M1 za – uwaga – 798,9 tys. euro! Wysoką cenę tego egzemplarza (ponad 3,85 mln zł) może tłumaczyć symboliczny przebieg na poziomie 2,7 tys. km. Przy tym wszystkim aż strach pomyśleć, ile może być warte kultowe BMW M1 Art Car pomalowane przez Andy’ego Warhola.

BMW M1 z kolekcji "Art Car" było nawet w Warszawie Foto: Auto Świat
BMW M1 z kolekcji "Art Car" było nawet w Warszawie

Wróćmy jednak do znaleziska z eBaya. Owszem, zaniedbane koła potrzebują trochę miłości i nowych "gum", ale to rzeczywiście okazja. I to nawet biorąc pod uwagę, że w tej samej cenie można kupić "wypasioną" Dacię Duster albo dużo skromniej wyposażoną Toyotę Yaris Cross.