Jazda zimą na letnich oponach to nie jest dobry pomysł – koniec i kropka. Opony wielosezonowe? Te już mają szansę się sprawdzić, zwłaszcza w klimacie przejściowym i w aucie, które nie służy do sportowej jazdy. Sam z takich korzystam, ale mieszkam w mieście, w którym ulice odśnieżane są raczej szybko. W rejonach, gdzie zimą często występują duże opady śniegu, a temperatury rzadko kiedy przekraczają 7 st. C, warto na poważnie rozważyć zakup dwóch kompletów opon.

Kierowcy z tego kilkuminutowego nagrania zarejestrowanego w miejscowości Cheltenham w hrabstwie Gloucestershire uznali, że to zbędna inwestycja. Po części słusznie, bo ze względu na wyspiarski klimat zimy w Wielkiej Brytanii są dużo łagodniejsze niż w Polsce, przez co już lekkie opady śniegu potrafią być tam traktowane jak prawdziwy kataklizm. Dlaczego? Na drogach dzieją się wówczas dantejskie sceny – auta mielą kołami w miejscu, ześlizgują się z podjazdów i blokują przejazd (tak, nawet te z napędem 4x4!). A wystarczyłoby zmienić opony...

Zima na drogach zaskoczyła też kierowców w Polsce

Powyższe nagranie to akurat przykład z Wielkiej Brytanii. Ale to, że z zimą nie ma żartów, udowodniło nam w tym roku też już kilku kierowców w Polsce. Jadąc nawet na zimowych oponach, trzeba mieć trochę pokory za kierownicą. Trudne warunki atmosferyczne wymagają dostosowania do nich stylu jazdy i ograniczenia prędkości – to wydaje się oczywiste. Rzeczywistość pokazuje jednak, że nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę.

Brak wyobraźni podczas zimowej jazdy kończy się tak jak na powyższym, spektakularnym nagraniu z DK94. Przesadnie rozpędzony kierowca nie był w stanie wyhamować na śniegu, gdy na jego pas wyjechał nagle inny pojazd. Efekt? Gwałtowne odbicie kierownicą podczas hamowania postawiło auto bokiem, a potem zaczęła się seria piruetów zwieńczona "pocałowaniem" barierki przy drodze. Uważajmy na siebie i innych, bo w tym roku zima uderzyła już z pełną mocą, choć nie ma jej jeszcze w kalendarzu!