Na opublikowanym przez youtubowy kanał "Polskie Drogi" widać dostawczaka na zagranicznych tablicach rejestracyjnych, który ze skrajnego prawego pasa próbuje przedostać się na skrajny lewy.

Kierowca włącza lewy kierunkowskaz i wjeżdża na środkowy pas. Po czym próbuje tego samego manewru, wjeżdżając na pas do lewoskrętu. W tym samym momencie wymusza pierwszeństwo na rozpędzonej osobówce, która uderza w dostawczaka, a ten siłą uderzenia wyrządza szkodę jeszcze jednemu pojazdowi.

Sprawdź: Laweta z nowymi Teslami przebiła barierkę na autostradzie. Kierowcy mogą mówić o szczęściu [WIDEO]

"Wystarczy korzystać z lusterek i oczu"

Nagranie wzbudziło żywe zainteresowanie internautów, którzy ochoczo komentują materiał. "Wystarczy korzystać z lusterek i oczu", "Gość z busa nic nie widział, a mimo to zmieniał pas, kierunkowskaz to nie pierwszeństwo", czy też "Mercedes zaczął hamować dopiero po uderzeniu" to tylko kilka z ponad 200 opinii wyrażonych pod filmem.

Czytaj: Tę interwencję policjanci z Oławy będą długo wspominać

Jak poprawnie zmieniać pas ruchu — wyjaśniamy

Zasadniczą sprawą podczas manewru zmiany pasa ruchu jest wcześniejsze i widoczne zasygnalizowanie tego innym uczestnikom ruchu. W tym celu należy upewnić się, czy manewr jest możliwy, włączyć odpowiednio wcześnie kierunkowskaz i jeszcze raz zerknąć w lusterko. I dopiero wtedy można bezpiecznie przeprowadzić manewr.

"Ważne jest, aby każdy kierujący, który chce wykonać manewr na drodze, zawczasu i wyraźnie sygnalizował zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestał tego sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru" przypominają policjanci.

Zerknij: W dwie minuty dokonał kilkunastu wykroczeń drogowych, a wszystko się nagrało. Powód zadziwia

Tak powinna wyglądać zmiana pasa ruchu Foto: Akcja "Jak jeździsz"/Santander Bank Polska
Tak powinna wyglądać zmiana pasa ruchu