Amerykańska influencerka pokazała na nagraniu, jak dewastująca może być wysoka temperatura wewnątrz samochodu. Cecilia, znana na Tik Toku jako "literallycecilia", pokazała, jak nierównomiernie od gorąca skurczyły się buty. Jeden z nich jest wyraźnie większy.

Jednak na stronie producenta można przeczytać m.in., że "produktu nie należy wystawiać na działanie ekstremalnie wysokiej temperatury, powstającej w zmywarce, pralce lub nagrzanym aucie, bo może to powodować obkurczanie lub wypaczanie butów".

Jak mocno może nagrzać się auto w upalny dzień — wyjaśniamy

Niemiecki Automobilklub ADAC przeprowadził test gorąca. Autorzy badania zaparkowali obok siebie trzy czarne Volkswageny, przy temperaturze 28 stopni w słońcu. Pierwszy miał zamknięte całkowicie szyby, drugi jedną uchyloną na pięć cm, a trzeci obie otwarte w ten sam sposób. Ich temperatura wewnątrz wzrosła już po upływie 30 min do 50 stopni. W egzemplarzu szczelnie zamkniętym po godzinie było 57 stopni, a po 90 min niemal 60 stopni.

Jak uchronić auto przed nagrzewaniem się w upał — wyjaśniamy

Zasadniczo, aby zmniejszyć temperaturę w samochodzie i tempo jego nagrzewania się, wystarczy zastosować się do trzech porad, które ułatwią życie i podróż w gorące dni.

  • Nie bez powodu znaczna część aut, którą mijamy na ulicach upalnych krajów, jest biała lub kremowa. Fizyki nie da się oszukać. Jasne kolory lepiej odbijają światło słoneczne, dlatego wybierając kolor lakieru, warto pamiętać o upałach.
  • Dobrym sposobem na uchronienie kierownicy oraz wnętrza auta przed nagrzaniem, jest założenie maty z folią odblaskową, która odbije promienie słoneczne, a auto wolniej będzie się nagrzewać.
  • Innym sposobem, aby auto się wolniej nagrzewało, jest przyciemnianie szyb. W samochodach, w których szyby oklejone są foliami przyciemniającymi, temperaturę w kabinie obniżyć można maksymalnie o ok. pięć stopni.