Pod koniec marca br. Elon Musk oficjalnie otworzył fabrykę Tesli w Niemczech. W zakładzie zlokalizowanym w leżącej pod Berlinem miejscowości Grünheide docelowo będzie powstawać nawet 500 tys. samochodów elektrycznych rocznie, ale w ciągu pierwszych sześciu miesięcy firma będzie zadowolona z 30 tys. wyprodukowanych egzemplarzy.

Wirtualna wycieczka po fabryce Tesli w Niemczech

Gigafabryka Tesli w Grünheide to pierwszy europejski zakład firmy Elona Muska i przy okazji jedna z największych inwestycji w ostatnim czasie – koszt wybudowania obiektu i uruchomienia produkcji jest szacowany na ok. 5 mld euro. Tym bardziej warto zajrzeć za kulisy i zobaczyć, jak to wszystko działa.

Tak się składa, że można to zrobić, bo Tesla opublikowała niedawno na YouTubie lotnicze nagranie z drona prezentujące pobieżnie różne etapy produkcji Modelu Y. Wam też ten klip kojarzy się z teledyskiem promującym zeszłoroczną edycję Męskiego Grania? Tu jednak zamiast muzyków występują pracownicy, roboty i samochody. Zapraszamy na seans!

Tańce i protest na otwarciu fabryki Tesli pod Berlinem

Ceremonia otwarcia gigafabryki Tesli w Niemczech odbyła się w piątek 22 marca br. Elon Musk był tak podekscytowany tym wydarzeniem, że aż zatańczył z radości! Przed bramą zakładu protestowali jednak aktywiści obawiający się wpływu tak dużego obiektu przemysłowego na środowisko.

Zobacz też: Chciał sprawdzić, czy Tesla Model S potrafi latać. Nie umie lądować! [wideo]

Mimo wcześniejszych przeszkód w postaci kwestii środowiskowych i biurokratycznych, Tesli udało się wybudować fabrykę w niesamowicie szybkim tempie. Chociaż budowa ruszyła dopiero w maju 2020 r., już po niecałych dwóch latach z taśm produkcyjnych zaczęły zjeżdżać pierwsze samochody. Tesla wciąż rekrutuje pracowników do swojego pierwszego europejskiego zakładu – docelowo będzie tam zatrudnionych nawet 12 tys. osób.