Tak, po raz pierwszy od końca 2020 roku pierwsze miejsce na podium rejestracji samochodów elektrycznych w Europie nie należy do Tesli i modelu 3. Drugi kwartał 2022 roku pokazał, że europejscy producenci odrobili lekcje i też potrafią dostarczyć na rynek elektryczne auto, które będzie cieszyć się większym powodzeniem wśród klientów od legendarnej Tesli Model 3.

Drugi kwartał roku 2022 należy do nowego Fiata 500, który jest dostępny tylko w wersji z napędem elektrycznym. I to właśnie ten model zajął pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych aut elektrycznych w Europie. Co prawda przewaga Fiata nie wynika jedynie z dużego zainteresowania Fiatem 500, ale również z tego, że Tesla w drugim kwartale 2022 roku do Europy dostarczyła o 13,2 proc. mniej aut, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Co jednak nie zmienia faktu, że Tesla została zdetronizowana.

Sytuacja wygląda jeszcze ciekawiej, jeśli przyjrzymy się wynikom koncernów. Pierwsze miejsce należy do grupy Volkswagena 19,8 proc. udziału w rynku, drugie zajął Stellantis (Fiat, Opel, Citroen, Peugeot, DS) 16,8 proc. udziału w rynku, podium zamyka Tesla z udziałem rynku wynoszącym 13,2 proc.