• Greentech Festival to festiwal zielonych innowacji, pełen paneli, przemówień i campów szkoleniowych
  • Prezentowane są tam nowe rozwiązania i rozdawane nagrody za najciekawsze z nich
  • Jednym z partnerów strategicznych jest Audi, dążące do zmniejszenia wpływu na środowisko

Festiwal zorganizowano już po raz piąty, a weźmie w nim udział ponad 190 wystawców i około 120 prelegentów. Spodziewanych jest ponad 15 tys. uczestników. Program największego w Europie festiwalu zielonych innowacji, który odbędzie się na terenie dawnego berlińskiego lotniska Tegel, obejmie otwarte fora, panele, przemówienia i kampy szkoleniowe. Greentech Festival został założony przez przedsiębiorcę i kierowcę wyścigowego Nico Rosberga oraz inżynierów Marco Voigta i Svena Krügera.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

W swoim pawilonie Audi zademonstruje, jak w cyklu obchodzić się z gamą niezwykle różnorodnych materiałów, takich jak stal, aluminium i plastik. Do 2050 r. firma zamierza uzyskać neutralność węglową netto swoich zakładów produkcyjnych. Aby osiągnąć ten cel, zainicjowała program środowiskowy Mission:Zero. Audi łączy w nim wszystkie swoje działania na rzecz zmniejszania wpływu na środowisko w produkcji i logistyce. Program środowiskowy wykracza poza dekarbonizację. Wspiera też efektywne wykorzystanie wody, efektywne gospodarowanie zasobami oraz ochronę i zachowanie różnorodności biologicznej.

Stare szyby na nowe

Prowadzony przez Audi wraz z firmami Reiling Glas Recycling, Saint-Gobain Glass i Saint-Gobain Sekurit projekt "GlassLoop" pokazuje, w jaki sposób cykle materiałowe mogą być wykorzystywane w produkcji seryjnej. Firmy partnerskie spędziły około roku na testowaniu sposobów wytwarzania nowych szyb przednich do Audi Q4 e-tron z uszkodzonego szkła samochodowego. Teraz proces jest gotowy do wdrożenia do regularnej produkcji. Jak to działa: najpierw szyby samochodowe są rozbijane na małe kawałki przy użyciu innowacyjnego procesu recyklingu. Następnie usuwane są z nich wszystkie elementy niebędące szkłem, takie jak np. pozostałości kleju. Następnie uzyskany w ten sposób granulat szklany jest topiony i wprowadzany do procesu produkcji szyb samochodowych. Wtórna zawartość wyprodukowanego w ten sposób szkła wynosi do 30 proc. Od września 2023 r. produkowane w ten sposób szyby mają być wykorzystywane w Audi Q4 e-tron.

"Jeśli przetworzymy szyby samochodowe, których nie można już naprawić, tak by ponownie nadawały się do wykorzystania w przemyśle motoryzacyjnym, potrzebować będziemy ogólnie mniej surowców i unikać będziemy downcyklingu" — wyjaśnia Philipp Eder, kierownik projektu ds. gospodarki o obiegu zamkniętym w łańcuchu dostaw Audi. Wykorzystanie przetworzonego granulatu szklanego pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na materiały pierwotne, takie jak piasek kwarcowy.

Projekt "GlassLoop" jest częścią programu Audi Act4Impact dotyczącego łańcucha dostaw. Celem programu jest takie skonfigurowanie skutków łańcucha dostaw Audi, by były one jak najmniej szkodliwe dla ludzi i środowiska. Jest to zobowiązanie, które się opłaca: Jako jeden z trójki laureatów, Audi zostało uhonorowane Niemiecką Nagrodą dla Projektów Zrównoważonego Rozwoju w kategorii "Koncepcja Recyklingu". Nagroda ta przyznawana jest przez Niemiecki Instytut Jakości Usług, sieć informacyjną ntv oraz magazyn DUP Unterhermer.

Recykling szyb do najnowszych modeli Audi Foto: Audi
Recykling szyb do najnowszych modeli Audi

Coraz większy recykling

Audi chce w przyszłości wprowadzić w procesie produkcji samochodów kolejne cykle materiałowe. Chce w ten sposób zwiększyć wykorzystanie materiałów wtórnych tam, gdzie ma to sens ekologiczny i ekonomiczny. "Naszym celem jest odzyskiwanie jak największej ilości materiałów o wysokim poziomie jakości i ponowne wykorzystywanie ich w produkcji" — mówi prezes zarządu AUDI AG, Markus Duesmann.

Celem gospodarki o obiegu zamkniętym jest zachowanie klasy i jakości materiałów tak długo, jak to możliwe. Ma to krytyczne znaczenie dla ponownego ich wykorzystania w przemyśle motoryzacyjnym, a nie ich relegowania do mniej wymagających zastosowań. Jednym z głównych obszarów zainteresowania Audi są materiały pokonsumenckie. Oznacza to na przykład odzyskiwanie materiałów i surowców z pojazdów, które osiągnęły koniec swojego cyklu życia. Celem jest też maksymalne ograniczenie downcyklingu, czyli spadku jakości materiałów w procesie recyklingu.

Recykling szyb do najnowszych modeli Audi Foto: Audi
Recykling szyb do najnowszych modeli Audi

Nagrody na festiwalu

Kolejną atrakcją Festiwalu jest wręczenie nagród Green Awards, które honorują oddane osoby, instytucje, firmy, startupy i innowacje, za ich pomysły na rzecz zrównoważonego rozwoju. Nagroda zostanie wręczona w środę, 14 czerwca. W kategorii "Youngster" nominację otrzymała m.in. działaczka na rzecz środowiska Sharona Shnayder. Jako stypendystka Fundacji Środowiskowej Audi, poprzez swój ruch "Tuesdays for Trash", zachęca ona ludzi na całym świecie, by nie śmiecili.

Projekty Fundacji Środowiskowej Audi

Podczas festiwalu Fundacja Środowiskowa Audi zaprezentuje szereg projektów, które finansuje, w tym projekt rekultywacji obszarów przybrzeżnych w USA. Inicjatywy środowiskowe "Save the Bay" w Kalifornii i "Chesapeake Bay Foundation" na Wschodnim Wybrzeżu, wspierają ochronę wód przybrzeżnych jako zdrowych i odpornych ekosystemów.

W Tajlandii Fundacja Środowiskowa Audi współpracuje z Fundacją Ferry’ego Porsche i firmą everwave, w celu usunięcia śmieci z rzek i kanałów wokół Bangkoku za pomocą łodzi do zbierania śmieci. Jednocześnie, mają tam zostać zbudowane struktury do profesjonalnej utylizacji odpadów.

W ramach projektu Urbanfilter, który zostanie zaprezentowany podczas jednego z paneli dyskusyjnych, Fundacja Środowiskowa Audi i Uniwersytet Techniczny w Berlinie opracowują innowacyjne moduły filtracyjne do odwadniania dróg. Testy przeprowadzone w laboratorium TU Berlin wykazały, że filtry działają bardzo skutecznie. W fazie testowej zdołały wychwycić "prawdziwy" brud drogowy, filtry papierosowe i mikroplastiki w postaci plastikowych granulek o wielkości do trzech milimetrów, a także opakowania po cukierkach i pokrywki z jednorazowych kubków do kawy. I to nie tylko przy lekkiej mżawce, ale także przy silnych opadach deszczu.