• Modele 3 i Y odpowiedzialne są za 87-proc. skok rok do roku w liczbie oddanych do użytku samochodów
  • Tesla produkuje obecnie w dwóch zakładach – w Kalifornii i Chinach, baza powiększy się o dwie kolejne fabryki
  • Początek produkcji piątego w ofercie modelu – pikapa Cybertruck przesunięty na 2022 r.
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Tesla wydała klientom w ostatnich 3 miesiącach 2021 roku aż 308 600 aut elektrycznych i jest to rekord, z którym nikt się nie liczył. Analitycy szacowali, że będzie to 263 tys. samochodów. Dla porównania 4. kwartał 2020 r. zakończył się wynikiem ponad 180 tys.

Liczbą 936 tys. nowych Tesli firma Elona Muska przebiła całoroczny wynik z 2020 r. o 87 proc. Jak donosi "Automobilwoche" w tym czasie – według szacunków analityków – cała branża samochodowa osiągnęła niewielki, jednocyfrowy wzrost.

Tesla, podobnie jak inni producenci samochodowi, zmagała się w zeszłym roku z niedostatecznymi dostawami układów scalonych, przez co musiała zmniejszyć, a nawet zastopować produkcję. Jednak poradziła sobie z tym problemem w sprytny sposób. Zmodyfikowała oprogramowanie tak, że może ono działać na innych niż dotychczas czipach. Dywersyfikacja części pozwoli wznowić produkcję z pożądanym skutkiem.

Gwałtowny wzrost produkcji Tesli po otwarciu kolejnych fabryk

Plany Elona Muska przewidują, że Tesla w najbliższych latach będzie zwiększać produkcję rok do roku o co najmniej 50 proc. Pomóc mają w tym dwie nowe fabryki – Gigafactory w Grünheide pod Berlinem i druga na terenie USA – w Teksasie. Niemiecka fabryka, na którą czekają europejscy odbiorcy Tesli, jest już właściwie gotowa, ale wciąż nie ma ostatecznego zezwolenia ze administracji landu Brandenburgia. Terminy są przekładane, teraz mówi się o styczniu 2022. Obecnie Tesle produkowane są w dwóch fabrykach na świecie – w macierzystych zakładach w kalifornijskim Fremoncie i w nowej Gigafactory w Szanghaju.

Najpopularniejszymi samochodami Tesli są Modele 3 i Y. Oba kompaktowe auta stanowiły gros zeszłorocznej sprzedaży – według oświadczenia producenta 911 tys. Reszta to większe i droższe Modele S i X, które w zeszłym roku zostały zmodernizowane. To nie koniec rozwoju oferty Tesli. W tym roku na rynek wejść ma zapowiadany już wcześniej Cybertruck.

Ładowanie formularza...