Żyjemy w cyfrowych czasach, w których łatwiej zostać naciągniętym przez internet niż fizycznie. Pokazuje to sytuacja, z którą zmaga się teraz firma Ionity. Jedną z form opłaty za ładowanie samochodu na stacji tej sieci jest zeskanowanie kodu QR z ekranu lub naklejki na słupku, po którym użytkownik przekierowywany jest na stronę z płatnością. Oszuści znaleźli prosty sposób na to, jak wyświetlić u klientów fałszywą stronę internetową.

Złodzieje podmieniają na stacjach Ionity kody QR Foto: Audi
Złodzieje podmieniają na stacjach Ionity kody QR

Ionity ostrzega użytkowników ładowarek przed oszustwem

Sytuacja z podmienianymi kodami QR, które prowadzą do wyłudzenia płatności, nasiliła się na tyle, że firma opublikowała na swojej stronie ostrzeżenie w trzech językach – angielskim, niemieckim i francuskim. "Zostaliśmy poinformowani, że kody QR wyświetlane na niektórych naszych ładowarkach mogą być zmanipulowane przez oszustów i prowadzić klientów do stron płatności, które NIE są związane z Ionity" – głosi komunikat na stronie.

Sprawdź: Do jakiego poziomu cen prądu będzie się opłacać jazda autem elektrycznym?

Płatność po zeskanowaniu kodu QR nie została wyłączona, aby kierowcy "elektryków" nieposiadający karty RFID mogli nadal ładować swoje samochody. Firma prosi jednak użytkowników ładowarek, żeby zachowali czujność i zgłaszali wszelkie problemy do Biura Obsługi Klienta.

Jak nie stracić szybko pieniędzy na szybkiej ładowarce?

Co zrobić, żeby uchronić się przed hakerami? Cóż, po zeskanowaniu kodu QR trzeba się upewnić, że na urządzeniu została otworzona oficjalna strona płatności Ionity, tj. https://payment.ionity.eu/. Właściciel ładowarek ostrzega, że na początku użytkownik zostanie na kilka sekund przekierowany na adres intercharge.eu, a dopiero później na właściwą stronę.

Zobacz: Porsche Turbo Charger to najmocniejsze w Polsce ładowarki do "elektryków"

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

W komentarzach pod postem na twitterowym kanale firmy użytkownicy rekomendują bezpieczniejszą formę płatności z wykorzystaniem aplikacji Ionity i Apple Pay lub Google Pay. Inni klienci sugerują zaś, że to dobry czas, by pomyśleć o klasycznych terminalach płatniczych. Od 30 czerwca 2023 r. w Niemczech będzie to obowiązkowe wyposażenie publicznych stacji ładowania.