Wybierz samochód

Mazda MX-5

Ikona samochodu

Mazda MX-5 to jeden z najpopularniejszych roadsterów na świecie. I generacja o wewnętrznym oznaczeniu NA weszła do produkcji w 1989 roku, jednak na rodzimym rynku auto znane było pod nazwa Eunos Roadster, natomiast w USA – Mazda Miata.

Pomysł na powstanie auta powstał już w 1979 roku. Wtedy też dziennikarz motoryzacyjny i ekspert od japońskiej motoryzacji, zapytany przez działaczy Mazdy, jaki powinien być ich następny samochód, odpowiedział iż na rynku brakuje małych, tanich roadsterów, które w większości produkowali Brytyjczycy. Gdy doszło do ponownego spotkania po 2 latach, negocjacje zostały rozpoczęte, a pozwolenie na realizowanie projektu przyszło od zarządu już rok później.

MX-5 została zaprojektowana zgodnie z hasłem „Jinba ittai” co oznacza „jedność jeźdźca z koniem”. Miało to dać maksymalne wrażenia z jazdy, przy jak najprostszej konstrukcji auta. Uzyskano idealny rozkład masy 50:50, a przy tym auto waży zaledwie 940 kg. Stylistyka była bardzo nowoczesna i do dziś zwraca uwagę. Najbardziej charakterystycznym elementem Miaty NA były chowane przednie reflektory. Wnętrze pomieści 2 osoby, jednak wyżsi pasażerowie mogą odczuwać duży dyskomfort, ponieważ MX-5 ma zaledwie 1,23 m wysokości.

Z początku do napędu niewielkiego roadstera służy 1,6-litrowy silnik o mocy 117 KM. W 1994 roku jego moc obniżono do 90 KM, lecz do oferty weszła jednostka o pojemności 1,8 litra, generująca 131 KM. Moc była klasycznie przekazywana na tylną oś (opcjonalnie można było zamówić mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu). Najczęściej spotykana była 5-biegowa przekładnia ręczna, lecz na niektórych rynkach oferowano także 4-stopniowy automat. W roku rozpoczęcia produkcji, auto zdobyło tytuł Car of the Year.

Dopiero w 1998 roku pojawiła się II generacja MX-5 (NB). Wiele osób bardzo żałowało, że zniknęły składane reflektory, jednak było to wymuszone wymogami bezpieczeństwa dla przechodniów. Poza tym, auto nieznacznie urosło wszerz. Wnętrze wciąż było ciasne i osoby powyżej 1,90 metra mogły zapomnieć o posiadaniu tego auta. Bagażnik był praktycznie tylko symboliczny – jego pojemność, podobnie jak u poprzednika, wynosiła zaledwie 144 litry. Podstawowa wersja była dosyć „uboga” i nawet ABS był opcją.

Pod maską wciąż znajdowały się wyłącznie benzyniaki – 1,6- oraz 1,8-litrowy. Mniejszy miał moc 110 KM, a większy – 139. Po faceliftingu z 2001 roku ich moc wzrosła odpowiednio do 120 i 146 KM. Nowsza odmiana zwana również NBFL, dzięki lekkim zmianom stylistycznym nabrała elegantszego i bardziej dynamicznego wyglądu, a sztywność nadwozia została poprawiona. Również wnętrze uległo modernizacji. Moc klasycznie była przekazywana na tylne koła, a oprócz przekładni znanych z poprzednika, w niektórych wersjach dostępna była także 6-biegowa skrzynia ręczna.

W 2005 roku na rynku pojawiła się III generacja (NC) jednego z najlepszych roadsterów na świecie. W przeciwieństwie do NB, nowa odsłona różniła się znacząco pod względem stylistycznym od swojego poprzednika i nie dzieliła z nim żadnego elementu karoserii. Również płyta podłogowa była nowa, a wnętrze, dzięki powiększeniu rozstawu osi o 6 cm zyskało więcej przestrzeni na nogi. Oprócz tego było ono też o wiele bardziej nowoczesne i lepiej wyposażone. Skromny, 150-litrowy bagażnik nie pozwalał na zabranie bagażu na długie wakacje, ale na biwak był w sam raz – gitara mieściła się idealnie.

Pod maską znalazły się wyłącznie silniki benzynowe, jednak były one zupełnie nowe. Mniejszy miał 1,8 litra pojemności i rozwijał 126 KM. Większa, 2-litrowa jednostka miała 160 KM. Pierwszy silnik był oferowany z 5-stopniową przekładnią ręczną, a drugi – ze skrzynią o 6 przełożeniach. Opcjonalnie dostępny był także 6-biegowy automat z łopatkami do zmiany biegów za kierownicą. W połączeniu z przekładnią o większej liczbie przełożeń, występuje mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu.

Rok po rozpoczęciu produkcji, Mazda po raz pierwszy zaoferowała swoje auto ze składanym, sztywnym dachem (wcześniej dostępne były jedynie nieskładane hardtopy). W takiej konfiguracji MX-5 była cięższa o 36 kg. Miata NC w 2009 roku doczekała się liftingu (nieoficjalnie NCFL). Modernizacji uległ pas tylny, grill, progi oraz nieznacznie wnętrze. Poza tym większy silnik został wzmocniony do 167 KM. Od tego momentu rozpoczęto także oferować automatyczną skrzynię biegów w Europie.

Niewiele zabrakło, aby w 2006 roku III odsłona poszła w ślady Miaty NA, bowiem w plebiscycie na Światowy Samochód Roku, zajęła 2. miejsce, przegrywając jedynie z BMW serii 3 typoszeregu E90.

W 2014 roku zaprezentowano IV generację Mazdy MX-5 (ND). Auto zostało zaprojektowane we współpracy z Fiatem i dzieli wiele elementów z nowym modelem włoskiej marki (właściwie jest to reaktywacja modelu) – 124. Mały Japończyk został skonstruowany zgodnie z nowym językiem firmy „KODO” (Dusza Ruchu). Stylistycznie auto nawiązuje do innych modeli marki, ale jednocześnie wyróżnia się wśród nich dynamicznym i agresywnym wyglądem.

Inżynierom udało się odchudzić auto o 100 kg w stosunku do poprzednika, dzięki czemu MX-5 waży znów niecałą tonę, a dzięki idealnemu rozkładowi masy, bardzo przypomina I generację. Oprócz tego Mazda powróciła do klasycznego, materiałowego dachu, który oczywiście można złożyć. Wnętrze również dostało „zastrzyk” nowoczesnej technologii, a w skład podstawowego wyposażenia weszły takie dodatki jak komputer pokładowy, tempomat oraz klimatyzacja!

Układ napędowy nie zmienił się – moc jest przekazywana na tylną oś, a do wyboru jest skrzynia manualna lub automatyczna – obie o 6 przełożeniach. Pod maską znalazły się 2 jednostki benzynowe. Mniejsza, 1,5-litrowa, generuje 131 KM, a większa o pojemności 2 litrów – 165 KM.

Popularność i znakomitość tego małego roadstera można podsumować słowami Jeremy'ego Clarksona - krytyka motoryzacyjnego, znanego z programu Top Gear - „Prawda jest, że jeśli pragniesz sportowego wozu, MX-5 będzie świetnym wyborem. Nic nie będzie w stanie dać więcej satysfakcji z jazdy na drodze. Nic nie da tyle radości. Jedyny powód, dla którego daje temu samochodowi 5 gwiazdek to to, że nie mogę dać mu 14”.

Mazda MX-5 - generacje

Mazda MX-5 - powiązane artykuły