Wybierz samochód

Nissan Leaf

Ikona samochodu

Nissan LEAF to w pełni elektryczny samochód kompaktowy, i pierwszy taki pojazd japońskiej marki. Nazwa auto to skrót od „Leading, Environmentally friendly, Affordable, Family car”, co po angielsku znaczy przodujący, przyjazdy środowisku samochód rodzinny w przystępnej cenie, a przy okazji „leaf” to... liść.

Auto dzieli płytę podłogową m.in. z Tiidą, lecz stylistycznie nie nawiązuje do żadnego modelu marki. Jak większość aut elektrycznych, LEAF'a także wyróżnia oryginalny, choć specyficzny design. Wnętrze jest dosyć przestronne i zostało przystosowane do przewiezienia 5 osób, oraz 370 litrów bagażu.

W 2011 roku pojazd zdobył tytuł Światowego oraz Europejskiego Samochodu Roku (pierwszy raz w historii został nim samochód elektryczny).

Jako źródło napędu, służy 48 baterii litowo-jonowych o pojemności 24 kWh, które generują 110 KM. Mimo dość sporej wagi auta (1,5 t), rozpędzają je do „setki” w ok. 10 sekund, a prędkość maksymalna wynosi 150 km/h. W zależności od warunków drogowych i stylu jazdy, LEAF jet w stanie pokonać na jednym ładowaniu 150-200 km. Naładowania akumulatorów można dokonać poprzez ładowanie ze stacji dokującej lub domowego gniazdka. W pierwszy przypadku trwa to zaledwie 30 min, w drugim – aż 18 godzin.

W 2015 roku przeprowadzono facelifting, po którym auto odrobinę schudło i nabrało bardziej atrakcyjnego wyglądu. Najważniejszą zmianą jednak było zwiększenie zasięgu do 250 km. Za przeniesienie mocy na przednie koła odpowiada bezstopniowa przekładnia SSDD.

Nissan Leaf - generacje

Nissan Leaf - powiązane artykuły

Pokaż więcej