• Droga poprowadzona u północnego podnóża Alp, po niemieckiej stronie, otrzymała 9,56 pkt na 10 możliwych i zajmuje pierwsze miejsce w kategorii najbardziej romantycznych w Europie
  • Niemiecki Szlak Alpejski oferuje liczne atrakcje turystyczne w tym 25 zamków, klasztorów i pałaców
  • Całą trasę można pokonać w ciągu 4-7 dni

Eksperci współpracujący z portalem Confused.com przeanalizowali najpiękniejsze drogi Europy pod kątem ich romantyczności. Droga poprowadzona u północnego podnóża Alp, po niemieckiej stronie, otrzymała 9,56 pkt na 10 możliwych i zajęła pierwsze miejsce. Do zdobycia najwyższej pozycji na podium przyczyniła się także ocena hoteli i restauracji: 42,77 proc. recenzji podkreślało element "romantyzmu". Warto wspomnieć, że we Włoszech znajdują się trzy z pięciu najwyżej ocenionych dróg: trasy w Apulii (9,13/10) i wzdłuż wybrzeża Amalfi (8,69/10) zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce, mimo iż są znacznie krótsze (180 km i 61 km), a trasa w Toskanii zamykała listę pięciu najwyżej ocenionych szlaków.

Szlak Alpejski i Szlak Romantyczny na pewnym fragmencie się pokrywają Foto: Krzysztof Kowalski / Auto Świat
Szlak Alpejski i Szlak Romantyczny na pewnym fragmencie się pokrywają

North Coast 500 w Szkocji jest czwartą najbardziej romantyczną drogą w Europie (8,26/10) i jedną z najdłuższych, gdyż ma aż 800 km. Po analizie listy zwycięzców okazało się, że te, które obejmują obiekty historyczne i są prowadzone w scenerii górskiej, w naturalny sposób spełniają kryteria romantyczności. 8 na 10 wyselekcjonowanych tras mocno akcentuje historię i górską przyrodę, a Niemiecki Szlak Alpejski mija 25 zamków, klasztorów i pałaców.