Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Porady > Eksploatacja > Ranking opon całorocznych 2023. Które opony wielosezonowe warto kupić?

Ranking opon całorocznych 2023. Które opony wielosezonowe warto kupić?

Nowoczesne technologie sprawiają, że kompromisy, na jakie trzeba się zgodzić, wybierając opony całoroczne, są coraz mniej dokuczliwe. Nadal nie jest tak, że nawet najlepsza opona całoroczna jest w stanie dotrzymać kroku topowym oponom letnim w warunkach letnich, czy najlepszym zimówkom na śniegu i lodzie. Już dawno nie jest tak, że, jak coś jest do wszystkiego, to musi być do niczego. Oto najlepsze i najbardziej wszechstronne opony całoroczne, jakie udało nam się znaleźć na rynku w 2023 roku.

Jeden komplety opon na cały rok? Dobre opony całoroczne mogą zastąpić dwa komplety opon sezonowych, ale wymaga to pewnych kompromisów.
Jeden komplety opon na cały rok? Dobre opony całoroczne mogą zastąpić dwa komplety opon sezonowych, ale wymaga to pewnych kompromisów. Źródło: Auto Świat
  • Do aut miejskich czy kompaktów z niezbyt mocnymi silnikami opony całoroczne są z reguły najrozsądniejszym wyborem
  • Coraz częściej opony całoroczne pojawiają się jako opcja na pierwszy montaż.
  • Korzystając z opon wielosezonowych, można sporo zaoszczędzić, ale… nie zawsze
  • Przy wysokich przebiegach rocznych dwa komplety opon sezonowych mogą być korzystniejszym wyborem

Jeśli nie jeździsz autem o bardzo wysokich osiągach, nie pokonujesz dużych przebiegów rocznych (opony zmieniasz zwykle dlatego, że są stare, a nie z powodu zużycia bieżnika do zera), nie mieszkasz w rejonie, w którym zimą panują ekstremalne warunki – to możesz sporo zaoszczędzić, wybierając zamiast dwóch kompletów opon sezonowych jeden komplet dobrych gum całorocznych.

Oszczędzasz na wymianie, przechowywaniu, na drugim komplecie felg (szczególnie jeśli auto ma czujniki ciśnienia w kołach to niemały wydatek) – a przede wszystkim oszczędzasz sobie stresu, że jeśli nie wymienisz opon w porę, możesz wpaść w poważne tarapaty. O ile w przypadku opon sezonowych spóźnienie się z wymianą z opon zimowych na letnie to niewielki problem (grozi to szybszym zużyciem bieżnika i gorszym zachowaniem na mokrej drodze i przy wysokich temperaturach, co jednak da się w dużym stopniu ograniczyć, dostosowując styl jazdy do możliwości ogumienia w danych warunkach), to już spóźnienie z wymianą opon letnich na zimowe, jeśli zastanie nas na niewłaściwych gumach śnieg czy lód, może się skończyć tragicznie i żadne specjalne techniki jazdy, doświadczenie czy umiejętności nas nie uratują! Na oponach całorocznych auto jest zawsze gotowe na panujące na drogach warunki.

Piotr Szypulski
Piotr Szypulski
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji