• Wysokie ceny paliw to problem, z którym mierzą się dziś kierowcy na całym świecie. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) informuje, że sama efektywna jazda może przyczynić się do zmniejszenia spalania o 6-12 proc.
  • Ale ważny jest nie tylko styl jazdy, na wysokość spalania wpływ mają bowiem też opony, stan techniczny pojazdu, a nawet otwarte okna. Podpowiadamy, co warto zmienić lub skontrolować
  • Niektóre zasady pozwalające obniżyć zużycie paliwa pokrywają się z najważniejszymi zasadami bezpiecznej jazdy. Do takich należy np. regularne kontrolowanie ciśnienia w oponach

Ceny paliw wciąż nie zachęcają do regularnej jazdy samochodem, ale przed świętami wielkanocnymi na stacjach jest nieco taniej. W Polsce za litr Pb95 trzeba obecnie zapłacić ok. 6,45 zł, a za litr ON już "tylko" 6,99 zł. Warto jednak pamiętać, że wpływ na kwoty zostawiane przez nas w kasie mają nie tylko czynniki gospodarcze, takie jak inflacja, wahające się kursy walut czy rosnący koszt baryłki ropy.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Rachunek możemy "modyfikować" sami, zmieniając styl jazdy i nawyki za kierownicą lub po prostu dbając o właściwy stan pojazdu. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) informuje, że efektywna jazda może przyczynić się do zmniejszenia zużycia paliwa o 6-12 proc. Instruktorzy ecodrivingu twierdzą z kolei, że oszczędności mogą sięgać nawet 30 proc.

O tyle samo "spadną" też dla nas ceny paliw na stacjach, więc gra jest zdecydowanie warta świeczki. Jak zatem obniżyć spalanie? Oto 10 prostych zasad dających szybko widoczne rezultaty. Budżet domowy trochę odetchnie!