• ...przekonacie się, jak burzliwy charakter ma sportowa Cupra Formentor
  • ...przeczytacie o elektryzującej dynamice Cupry Born
  • ..poznacie dealera, którego wyróżniliśmy w Wielkim Teście Salonów

Jak to dobrze, że są jeszcze takie samochody! Projektowane przez inżynierów, którzy wierzą, że można z pasją prowadzić auto. Czuć drogę, wyjątkowość każdego manewru i doceniać każdy, misternie zaprojektowany i starannie wykonany detal. Od obręczy kół, po tylne światła, biegnące przez całą szerokość samochodu. Od zniewalającego brzmienia wydechu, po kubełkowe fotele. Cupra Formentor to produkt wysokich technologii, stworzony z pasją dla pasjonatów prawdziwej motoryzacji, pełnej emocji, dynamiki i radości z jazdy. Czujecie się zachęceni? No to pora na konkrety.

Cupra Formentor to z rozmachem zaprojektowany SUV o długości 445 centymetrów i linii nadwozia, przypominającej sportowe coupé. Przy znacznej szerokości, wynoszącej 184 cm i niewielkiej wysokości (153 cm) możesz się spodziewać zaskakującej stabilności jazdy, zarezerwowanej dotąd raczej dla aut kompaktowych, niż dla kompaktowych SUV-ów coupé. Mimo znakomitych osiągów Cupra Formentor zachowuje pięciodrzwiowe nadwozie, pojemny bagażnik i rodzinny charakter. A ponieważ piszemy dla fanów motoryzacji wysokich lotów, to musimy teraz napisać o sercu hiszpańskiego samochodu, o jego prawdziwej duszy, której zmysłowe centrum znajduje się pod maską. O silniku. Napędzie. Skrzyni biegów. Bo w Cuprze nic nie jest zwyczajne.

Paletę silnikową otwiera czterocylindrowy, turbodoładowany silnik 1.5 TSI o mocy 150 KM z manualną skrzynią biegów o sześciu przełożeniach. Można go kupić już za 127 800 zł za gotówkę, lub za 1499 zł raty miesięcznej netto w leasingu Moc Niskich Rat bez wpłaty własnej, a także w kredycie Moc Niskich Rat, także bez wpłaty własnej, za 2077 zł raty miesięcznej brutto. Już ten podstawowy napęd zapewnia dobre osiągi: Cupra Formentor 1.5 TSI osiąga pierwsze sto kilometrów na godzinę w 8,9 sekundy, a prędkość maksymalna to 204 km/h. Niemal identyczne osiągi ma odmiana z tym samym silnikiem i automatyczną, dwusprzęgłową skrzynią biegów DSG, dostępna odpowiednio za 137 500 zł (gotówka), 1612 zł (rata leasingu netto) lub 2236 zł (rata kredytu brutto).

    Foto: Kacper Gąsiorowski / Materiały prasowe

Żyjesz jeszcze szybciej i potrzebujesz samochodu, który nadąży za Twoim rytmem dnia? Na takie okazje Cupra przygotowała silniki dwulitrowe o mocach 190, 245 lub 310 KM. Wszystkie mają automatyczną skrzynię biegów, a najmocniejsza odmiana dysponuje ponadto napędem na cztery koła 4DRIVE. Ceny za gotówkę to odpowiednio 155 400 zł, 189 700 zł lub 216 900 zł.

Osiągi Cupry Formentor z dwulitrowym silnikiem są już naprawdę wysokie. 190 KM pozwala rozpędzić się do 100 km/h w 7,1 sekundy i pędzić nawet 220 km/h. Dla odmiany o mocy 245 KM wartości te wynoszą odpowiednio 6,8 s i 238 km/h. Wersja z napędem na cztery koła katapultuje kierowcę do stu kilometrów na godzinę w 4,9 sekundy, a prędkość maksymalna sięga 250 km/h. Jest to wartość ograniczona elektronicznie, bo potencjał napędu pozwoliłby na jeszcze szybszą jazdę.

    Foto: Kacper Gąsiorowski / Materiały prasowe

No właśnie, jeszcze szybszą jazdę... Jest pokusa, jest pragnienie, jest i odpowiedź Cupry. To Formentor z potężnym, brutalnym silnikiem 2.5 TSI o mocy aż 390 KM i pięciu cylindrach. Już sam dźwięk tego silnika jest tak fascynujący, że fan motoryzacji wydałby na taki samochód (prawie) każde pieniądze. Dodajcie do tego przyspieszenie do stu kilometrów na godzinę w 4,2 sekundy, i otrzymacie receptę na stymulator adrenaliny, który potrafi podnieść emocje i radość z jazdy do poziomu niedostępnego większości kierowców.

Tego się nie da opisać. To trzeba sprawdzić. Samemu lub samej. Najlepiej w dobrym salonie, gdzie możecie liczyć na fachową i profesjonalną obsługę. A tak się akurat składa, że po Wielkim Teście Salonów wiemy, który salon Wam polecić. W naszym plebiscycie, w którym przez trzy miesiące siedemdziesięciu dwóch audytorów sprawdzało jakość obsługi w 345 salonach dwudziestu czterech marek, na ocenę bardzo dobrą zasłużył właśnie salon Cupra Motorpol Wrocław.

    Foto: Kacper Gąsiorowski / Materiały prasowe

Możecie tam liczyć na obsługę, która znakomicie wybada Wasze preferencje i spowoduje, że poczujecie się wyjątkowo, kupując równie wyjątkowy samochód marki Cupra. To miejsce, gdzie otrzymacie kompleksową ofertę, a wszytko, co związane z inwestycją w zakup nowego samochodu i przygotowanie go do bezproblemowej eksploatacji (zakup auta, opony zimowe, akcesoria, ubezpieczenie, przedłużenie gwarancji) zostanie zamknięte w jednej, wygodnej racie miesięcznej.

O ile oczywiście zdecydujecie się skorzystać z Leasingu Moc Niskich Rat lub Kredytu Moc Niskich Rat — w obu przypadkach bez wpłaty własnej. To bardzo wygodne finansowanie, a wielu obecnych właścicieli samochodów różnych marek nie zdaje sobie zapewne sprawy z tego, jak łatwo i w przystępnej racie można zacząć jeździć nowym luksusowym samochodem sportowym marki Cupra. Więcej o modelu Formentor i opcjach jego finansowania przeczytacie pod tym linkiem, a my zajmiemy się kolejnym sportowym modelem marki. Tym razem — elektrycznym.

Zapewne wiele już słyszeliście o nowej erze, w której motoryzację napędzać będzie energia elektryczna. No właśnie, "będzie"? Takie ujęcie to już historia. Bo prąd już napędza motoryzację. Trzeba tylko odważyć się sięgnąć po taką możliwość. A daje ją właśnie Cupra modelem Born. To w pełni elektryczne auto, od podstaw zaprojektowane z myślą o takim właśnie rodzaju napędu.

   Foto: Kacper Gąsiorowski / Materiały prasowe

I tak się akurat składa, że napęd elektryczny bardzo dobrze współgra ze sportowym DNA marki Cupra. Umieszczone pod podłogą kabiny pasażerskiej akumulatory nie tylko nie zabierają miejsca pasażerom, lecz także obniżają środek ciężkości samochodu, dzięki czemu auto jeździ niczym przyklejone do jezdni. Wyobraźcie sobie potężny magnes, który znajduje się w podłodze samochodu i przyciąga całe auto do "magnetycznego asfaltu". Tak właśnie działa grawitacja w połączeniu z dużym akumulatorem trakcyjnym, zamontowanym pod podłogą Cupry Born. Owszem, to jest szczegół techniczny, ale czy to właśnie nie takie detale, dające kierowcy to przyjemne poczucie pełnego zespolenia z samochodem, czynią jazdę wyjątkową? Bo o wyjątkową oprawę wizualną zadbano pod wieloma względami: z tyłu również Born ma LED-owy pas świetlny, biegnący przez całą szerokość samochodu, a po otwarciu auta przestrzeń przed nim rozjaśni spektakl świateł, dając zapowiedź wyjątkowego powitania i dynamicznej jazdy.

I ta obietnica będzie na pewno spełniona, a dlaczego tak będzie — o tym przekonacie się, poznając potencjał napędu Cupry Born. Ten samochód potrafi przyspieszyć do stu kilometrów na godzinę w 6,6 sekundy. Dzięki szybkiemu ładowaniu akumulatora, uzupełnicie energię elektryczną od zera do osiemdziesięciu procent pojemności nawet w 35 minut, a zasięg bezemisyjnej jazdy na jednym ładowaniu, przy sprzyjających warunkach, według danych z testu WLTP wynosi aż 552 kilometry. Będziecie też mogli korzystać z darmowego parkowania w strefach, gdzie jest ono płatne (darmowe parkowanie jest możliwe na płatnych parkingach publicznych/miejskich), a także z buspasów. Wchodzicie w to?

   Foto: Kacper Gąsiorowski / Materiały prasowe

To zobaczcie, co przygotował dla Was salon Cupra Motorpol Wrocław. I tak, jeszcze przed dopłatą dla osób fizycznych z Kartą Dużej Rodziny lub przedsiębiorców, Cuprę Born z akumulatorem 58 kWh i mocą 204 KM możecie mieć już za 187 800 zł (gotówka) lub za 1826 zł miesięcznej raty netto w Leasingu Moc Niskich Cen i za 2694 zł miesięcznej raty brutto w Kredycie Moc Niskich Cen. Wersja z mocą podniesioną do 231 KM i takim samym akumulatorem podnosi cenę brutto (gotówka) do 194 600 zł, a odmiana z akumulatorem 77 kWh — do 220 600 zł. 432-centymetrowy elektryczny kompakt ma bardzo duży rozstaw osi — aż 277 cm — co pozwala nazwać go autem rodzinnym dzięki przestronnej kabinie. A osiągi pozwalają nazwać Cuprę Born autem sportowym. Najsłabsza odmiana przyspiesza do 100 km/h w 7,3 sekundy, odmiana 58 kWh/231 KM — w 6,6 sekundy. Elektryczna Cupra z największym zasięgiem i akumulatorem 77 kWh przyspiesza do "setki" w 7 sekund. Prędkość maksymalna wszystkich odmian to 160 km/h.

Czytaj więcej o FORMENTOR

Czujecie już emocje? To na finał mamy jeszcze coś dla chłodnej kalkulacji. Cupra daje na swoje auta aż 5 lat pełnej fabrycznej gwarancji. A o modelu Born i jego finansowaniu dowiecie się więcej pod tym linkiem.