Kierowcy muszą się trzymać na baczności. Wielu zmotoryzowanych już się zdziwiło, ile teraz kosztują mandaty za popełnione wykroczenia. Do tej pory jednak maksymalna liczba punktów, za najpoważniejsze przewinienia wynosiła 10 punktów karnych. To się jednak zmieni 17 września.

Tego dnia wchodzi w życie uaktualniony taryfikator mandatów, w którym przewidziane są "podwójne mandaty", czyli dwukrotnie wyższa kwota mandatu za drugie popełnione wykroczenie z bazy tych najbardziej niebezpiecznych. Ponadto zmieni się maksymalna liczba punktów za jedno przewinienie. Kierowca będzie mógł dostać maksymalnie 15 punktów, przy czym całkowita liczba punktów, jaką może otrzymać, nie ulegnie zmianie. Dla kierowcy posiadającego prawo jazdy krócej niż rok jest to 20 punktów, a dla osób z dłuższym stażem - 24 "oczka".

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Dwa razy złapią cię z telefonem i masz problem

To nie najlepsza informacja dla tych, którzy często korzystają z telefonu podczas jazdy. Do tej pory taryfikator przewidywał za to 5 punktów, jednak po 17 września będzie to aż 12 oczek. Jeśli więc kierowca posiadający "prawko" krócej niż rok zostanie dwa razy przyłapany na rozmowie przez słuchawkę, straci prawo jazdy. Osoby posiadające uprawnienia dłużej niż rok także nie powinny się cieszyć, bo mimo że prawa jazdy nie stracą, to już nie będą mogli popełnić żadnego wykroczenia obarczonego punktami przez dwa lata!

Przypominamy, że punkty karne będą kasować się dopiero po upływie dwóch lat od zapłacenia za mandat (nie od daty otrzymania kary). To oznacza, że, nawet gdy w ciągu dwóch lat otrzymamy mandat za złe parkowanie, automatycznie stracimy prawo jazdy.

Nie używaj telefonu podczas jazdy!

Oczywiście podczas jazdy samochodem nie wolno korzystać z telefonu komórkowego przy uchu, to ogranicza ruchy i może doprowadzać do niebezpiecznych sytuacji. Taki kierowca jest tak niebezpieczny, jak osoby nietrzeźwe i po narkotykach. Teraz kierowcy dostali jeszcze jeden potężny powód, by tego nie robić.