Na opublikowanym przez garwolińskich policjantów wideo widać wiśniową Skodę, która skręca w lewą stronę i całkowicie ignoruje obecność pieszej na pasach. Samochód uderza w niczego niespodziewającą się kobietę z impetem z jej prawego tyłu. W efekcie piesza przetacza się praktycznie przez całą długość pojazdu i upada.

"23-letni kierowca potrącił przechodzącą na zielonym świetle 42-letnią kobietę. Poszkodowana nie miała żadnej możliwości ucieczki. Z obrażeniami trafiła do szpitala. Patrząc na zapis kamer miejskiego monitoringu, aż trudno uwierzyć, że nic poważnego jej się nie stało" precyzuje w komunikacie prasowym mł. asp. Małgorzata Pychner z garwolińskiej komendy.

Dalszą część artykułu znajdziesz pod materiałem wideo.

Jak dodaje policjantka, 23-latkowi za jego wyczyny drogowe odebrano prawo jazdy. Zdarzenie zakwalifikowano jako kolizję, dlatego czeka go również sprawa w sądzie.

Potrącenie na pasach — statystyka

Jak wynika z policyjnych statystyk, w 2021 r. (zbiorczych danych za ubiegły roku jeszcze nie ma) odnotowano ponad 4,7 tys. wypadków z udziałem pieszych. Innymi słowy, w co piątym wypadku brał udział pieszy. Prawie 530 z nich zginęło (25 proc. wszystkich zmarłych w zdarzeniach drogowych), a ponad 4,3 tys. odniosło poważne obrażenia ciała (17 proc. tego typu zdarzeń).

Jak zachowywać się przed przejściem dla pieszych?

Z przepisów jasno wynika, jak powinni zachowywać się kierowcy zbliżający się do przejścia dla pieszych. Kierujący mają obowiązek zachować szczególną ostrożność, a także powinni zmniejszyć prędkość i być gotowi do zatrzymania pojazdu.

Ładowanie formularza...