Warunki geopolityczne są w 2022 r. stosunkowo niestabilne i dlatego GDDKiA komunikuje, że głównym celem całej, szeroko rozumianej branży infrastrukturalnej jest utrzymanie płynności i stabilności rynku poprzez kontynuację planów inwestycyjnych. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewnia, że podtrzyma założenia przetargowe, pomimo trwającej wojny w Ukrainie. Terminy składania ofert są ostateczne i nie będą dalej przesuwane.

GDDKiA przetargi Foto: GDDKiA
GDDKiA przetargi

Początek roku w wykonaniu GDDKiA

Na początku 2022 r. GDDKiA ogłosiła cztery przetargi na realizację dróg o długości niemal 25,5 km. Chodzi o dwa odcinki drogi ekspresowej S19 od węzła Lutcza do węzła Iskrzynia (woj. podkarpackie), realizację przejścia przez Kielce w ciągu drogi ekspresowej S74 (woj. świętokrzyskie) oraz o budowę drogi krajowej nr 11 na odcinku od ronda Janiska do węzła Kołobrzeg Wschód (woj. zachodniopomorskie). W kwietniu 2022 r. GDDKiA otworzy oferty w sześciu trwających przetargach. Są to postępowania na trzy odcinki drogi ekspresowej S17 w woj. lubelskim od Zamościa do Hrebennego oraz na rozbudowę dwóch odcinków drogi krajowej nr 22 w woj. pomorskim: Knybawa - Gnojewo oraz Królewo - granica woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Szósty przetarg dotyczy odcinka S19 Lutcza - Domaradz (woj. podkarpackie).

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

GDDKiA apeluje do wykonawców

Zdaniem dyrekcji najważniejsze teraz jest zachowanie spokoju, bieżące monitorowanie sytuacji oraz współpraca. Dlatego urząd apeluje do wykonawców o przemyślane składanie ofert. Chodzi o uwzględnienie ryzyk i waloryzacji. Co to znaczy? Chodzi o to, żeby wykonawcy dokonali odpowiedniej analizy i podejmowali przemyślane decyzje, mając na uwadze, że faza realizacji projektów i rzeczywistych kosztów przyjdzie faktycznie najwcześniej w 2024 r.

GDDKiA informuje, że kolejne postępowania będą ogłaszane zgodnie z planem, w ramach przyjętych dotychczas ram czasowych.