• Od lat przez ruchliwe warszawskie ulice w sezonie wiosennym przechodzą nurogęsi. Samice prowadzące stadka młodych mogą niespodziewanie pojawić się na jezdni
  • Zarząd Zieleni Warszawy we współpracy ze służbami miejskimi i mieszkańcami miasta prowadzi akcje ratowania nurogęsi
  • 14 kwietnia doszło do pierwszej w tym roku akcji. Zatrzymano ruch na ul. Czerniakowskiej i ptasia rodzina bezpieczenie udała się w kierunku Wisły

Pierwsza w tym sezonie lęgowym rodzina nurogęsi przedostała się z Łazienek Królewskich do Portu Czerniakowskiego. Akcja ratowania ptaków wymagała wstrzymania ruchu. "Są i one! Nurogęsi! Pierwsza w tym roku rodzinka nurogęsi pokonała trasę z Łazienek Królewskich do Portu Czerniakowskiego. Dziękujemy wszystkim, którzy co roku pomagają tym uroczym zwierzakom — mieszkańcom działającym w ramach #ZielonyWolontariat, członkom Kanał Piaseczyński — ostoja ptaków, pracownikom Straży Miejskiej w Warszawie i Zarządowi Zieleni Warszawy!" — napisano na profilu Miasto Stołeczne Warszawa na Facebooku.

Wolontariusze monitorują teren trzy razy dziennie

Ulubionym miejscem lęgu nurogęsi w Warszawie są okolice Łazienek Królewskich, Agrykoli i Kanału Piaseczyńskiego. W kwietniu i maju samice tego gatunku, wraz z młodymi, próbują przedostać się na brzeg Wisły. Ich trasa biegnie przez ruchliwe arterie, więc od pewnego czasu Zarząd Zieleni Warszawy (ZZW), we współpracy z policją i strażą miejską, monitorują te wędrówki i ratują życie całych rodzin nurogęsi.

Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo:

Zobacz też: Nowy warszawski most pieszo-rowerowy w strefie zamieszkania

"Odnotowaliśmy pierwszy sukces w tym sezonie – w niedzielę ok. godz. 14.00 matka z 14 młodymi pokonała sześciopasmową ulicę Czerniakowską po tym, jak Straż Miejska w Warszawie – ze wsparciem naszych wolontariuszy — zatrzymała ruch na ulicy oraz przyległych chodnikach" - poinformował Zarząd Zieleni Warszawy.

Mieszkańcy Warszawy są już wyczuleni na nurogęsi przechodzące majestatycznie przez jezdnię, czasem w porach nasilonego ruchu. Przyjezdni mogą być zaskoczeni, dlatego ZZW przygotowało specjalne ostrzeżenia.

"Przy kanale rozmieściliśmy tablice informujące o tym, że trwa okres lęgowy nurogęsi i należy zachować ostrożność. Warto pamiętać, że ptaki te są objęte ochroną w ramach obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły" — podkreśla ZZW.

Uwaga, nurogęsi! Foto: Krzysztof Słomski / Auto Świat
Uwaga, nurogęsi!

Zobacz także: Warszawa sprzedała odholowane auta. Na Dacię było aż 71 chętnych

Zarząd Zieleni Warszawy ma też garść dobrych rad dla kierowców i przechodniów, jak powinni zachować się, gdy zobaczą na drodze lub chodniku stadko nurogęsi. Przede wszystkim należy zachować spokój i nie przeganiać nurogęsi z jezdni, bo one właśnie tamtędy chcą przejść.