20 listopada 2023 r. o godz. 10.19 w al. Szucha w Warszawie zderzyły się dwa auta marki Mercedes. Kierowcą jednego z nich był sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Pracujący na miejscu policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego chcieli zbadać uczestników kolizji alkomatem w celu sporządzenia dokumentacji. "Jeden z kierowców był trzeźwy, natomiast drugi odmówił poddania się badaniu na zawartość alkoholu, zasłaniając się immunitetem" – usłyszeli od policjanta dziennikarze TVN24.

Kolizja w Warszawie. Sędzia TK zasłonił się immunitetem

Media obiegła informacja o tym, że sędzia TK odmówił badania alkomatem. Onet skontaktował się w tej sprawie z biurem prasowym Trybunału Konstytucyjnego, które przekazało, że "bezpośrednio po zdarzeniu, po podjęciu czynności przez policję, sędzia poddał się badaniu alkomatem, który nie wykazał alkoholu w wydychanym powietrzu".

Badanie alkomatem AlcoBlow Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat
Badanie alkomatem AlcoBlow

Okazuje się, że obie wypowiedzi... są prawdziwe i sobie nie przeczą. W późniejszej rozmowie z Jackiem Wiśniewskim z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji Onet ustalił, że sędzia – owszem – "dmuchnął w balonik" od razu po kolizji, jednak odmówił ponownego badania innym urządzeniem, które jest wymagane do sporządzenia dokumentacji ze zdarzenia. "Zakomunikował, że posiada immunitet, z którego chce skorzystać. W takiej sytuacji dla nas sprawa jest zakończona" – przekazał Onetowi Wiśniewski.

Policja wyjaśnia przyczyny kolizji z udziałem sędziego TK

W zderzeniu dwóch Mercedesów nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców został przebadany przez zespół ratownictwa medycznego, ale nie było przesłanek, by przewieźć go do szpitala. W tym momencie nie wiadomo, kto doprowadził do kolizji przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie. Policjanci ustalają okoliczności i przyczyny tego zdarzenia.