Producent samochodów kontaktuje z posiadaczami blisko miliona pojazdów, ponieważ w ich hamulcach może występować zjawisko "zaawansowanej korozji". Potencjalny problem ma dotyczyć dokładnie trzech modeli: SUV-ów ML, GL (BR 164) i luksusowego minivana Klasa R (BR 251), wyprodukowanych w latach 2004-2015. To łącznie 993 tys. 407 pojazdów, w tym 70 tys. w Niemczech. Nie wiadomo jeszcze, czy na liście znajdują się pojazdy z Polski.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wzięli pod lupę luksusową limuzynę Rutkowskiego. Coś tu nie gra

Pojazdy mają zostać natychmiast wycofane z dróg, w celu ich sprawdzenia oraz dokonania ewentualnej wymiany części. "Stwierdziliśmy, że w niektórych z tych pojazdów działanie wspomagania hamulców może być zakłócone przez zaawansowaną korozję w obszarze złącza obudowy" poinformował niemiecki federalny urząd do spraw transportu (KBA).

"Może się zdarzyć, że szczególnie silny lub ostry manewr hamowania spowoduje mechaniczne uszkodzenie wspomagania hamulców" napisano w oświadczeniu. "W takim bardzo rzadkim przypadku nie byłoby możliwe wyhamowanie pojazdu za pomocą hamulca głównego. Zwiększyłoby to ryzyko kolizji lub odniesienia obrażeń" czytamy dalej.

Zobacz także: Najchętniej kupowane samochody na świecie. Wyniki zaskakują

Nie pierwszy raz

W lutym ubiegłego roku Mercedes również wycofał ok. miliona pojazdów z powodu usterki w funkcji eCall, która służy powiadamianiu służb ratunkowych w razie wypadku i jest obowiązkowa w Unii Europejskiej dla wszystkich samochodów sprzedawanych od 2018 r. Usterka stwarzała zagrożenie, że system będzie wysyłał błędną lokalizację.

Ponieważ problem był związany z oprogramowaniem, naprawę przeprowadzono poprzez bezprzewodowe pobranie danych przy użyciu istniejącego w samochodzie połączenia danych komórkowych.

Źródła: BBC, AFP