Auto Świat Wiadomości Aktualności Wiemy, które fotoradary najczęściej zgłaszają kierowcy. Mapa nowych urządzeń w Polsce

Wiemy, które fotoradary najczęściej zgłaszają kierowcy. Mapa nowych urządzeń w Polsce

Liczba fotoradarów w Polsce z roku na rok rośnie. Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) nie tylko modernizuje istniejący już oręż, ale dokłada też zupełnie nowe urządzenia – w całej Polsce jest już ponad pół tysiąca lokalizacji. Mamy aktualną mapę fotoradarów stworzoną na podstawie zgłoszeń kierowców korzystających z aplikacji Yanosik.

Mapa fotoradarów 2024. Dużo nowych urządzeń na liście
Auto Świat/Yanosik
Mapa fotoradarów 2024. Dużo nowych urządzeń na liście
  • Liczba fotoradarów w Polsce rośnie z roku na rok. Obecnie w Polsce działa ich już 570
  • Najwięcej fotoradarów znajduje się w woj. mazowieckim (55), a najmniej w woj. opolskim (10)
  • Nowe urządzenia często są dokładniejsze. Wykrywają nie tylko przekroczenie prędkości
  • Zachęcamy do oddawania głosów w specjalnej ankiecie, która znajduje się pod artykułem

GITD dąży do tego, żeby Polska nie odstawała od innych europejskich państw pod względem liczby aktywnych fotoradarów. Program modernizacji systemu CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym) jest w toku i co roku owocuje co najmniej kilkunastoma nowymi lokalizacjami pomiarowymi – według informacji zgłoszonych przez kierowców tylko w ciągu sześciu miesięcy tego roku na polskiej mapie fotoradarów przybyło 18 takich miejsc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Mapa fotoradarów w Polsce. Urządzeń przybywa z roku na rok

W bazie Yanosika znajduje się obecnie 570 aktywnych fotoradarów, przy czym najczęściej można je spotkać w woj. mazowieckim – CANARD ma tutaj aż 90 urządzeń. Na liście województw z największą koncentracją fotoradarów znajdują się też łódzkie (55 szt.) i wielkopolskie (54 szt.). Po drugiej stronie skali znajdziemy – świętokrzyskie (15 szt.) i opolskie (10 szt.).

Warto wiedzieć, że kompetencje nowych urządzeń często wykraczają poza pomiar prędkości jednego pojazdu. Nierzadkim widokiem na polskich drogach są kamery przyglądające się nawet sześciu pasom ruchu jednocześnie czy wychwytujące inne wykroczenia niż nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości (np. korzystanie z telefonu lub niezapięcie pasów bezpieczeństwa). Co więcej, dzięki zaawansowanej technologii takie kamery dobrze sobie radzą nawet w trudnych warunkach pogodowych i przy dużym natężeniu ruchu.

Aktualna mapa z rozmieszczeniem fotoradarów w Polsce
Aktualna mapa z rozmieszczeniem fotoradarów w PolsceYanosik.pl

Mapa fotoradarów w Polsce. 18 nowych urządzeń w 2024 r.

Od 1 stycznia do 4 lipca 2024 r. baza Yanosika rozrosła się o 18 nowych fotoradarów. Nowe urządzenia pojawiły się w takich miejscowościach jak Żnin, Gryfów Śląski, Mirsko, Łódź, Bielawa, Zamość, Wieluń, Piasek i Oleśnica. Osiem z nich to tak naprawdę stare lokalizacje, w których przywrócono do działania stare urządzenia (Przysucha, Kostrzyn, Nowy Targ, Białogard, Nekla, Jawornik i Węglewo).

Nowe fotoradary w Polsce (2024 r.)
Nowe fotoradary w Polsce (2024 r.)Yanosik.pl

Społeczność kierowców korzystających z Yanosika jest bardzo zaangażowana i chętnie zgłasza informacje z trasy. W pierwszej połowie 2024 r. najczęściej notowanymi fotoradarami były te na DK7 w Gaju i Warszawie, DK94 w Bolesławiu, DK10 w Solcu Kujawskim, DK7 w Jaworniku, DK7 w Mogilanach, DK19 w Boguchwale, DK81 w Skoczowie, DK91 w Łodzi oraz na E372 w Łopienniku Górnym.

Kierowcy korzystający z Yanosika często zgłaszają również odcinkowe pomiary prędkości (OPP). W pierwszej połowie 2024 r. najczęściej raportowali o żółtych kamerach GITD na warszawskich trasach S8 i S2, poznańskim odcinku A2 oraz na fragmentach S7 Nowy Gózd-Białobrzegi i Białobrzegi-Nowy Gózd (to jeden z dłuższych OPP w Polsce).

Najczęściej zgłaszane przez kierowców fotoradary (2024 r.)
Najczęściej zgłaszane przez kierowców fotoradary (2024 r.)Yanosik.pl

Co decyduje o rozmieszczeniu nowych fotoradarów?

W jaki sposób zespół odpowiedzialny za CANARD decyduje o rozmieszczeniu fotoradarów? Lokalizacje są starannie dobierane na podstawie analizy danych o bezpieczeństwie ruchu drogowego. Nowe urządzenia najczęściej pojawiają się więc tam, gdzie kierowcy nagminnie przekraczają prędkość lub nie stosują się do sygnalizacji świetlnej. GITD liczy, że rozbudowa systemu przyczyni się do zmniejszenia liczby wypadków i poprawy kultury jazdy polskich kierowców.

Autor Krzysztof Grabek
Krzysztof Grabek
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków