Auto Świat Wiadomości Aktualności Nie tylko wraki. Warszawa sprzedaje cenne auta usunięte z ulic

Nie tylko wraki. Warszawa sprzedaje cenne auta usunięte z ulic

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski

Porzucone auta nie zawsze trafiają na złom do kasacji. Warszawski ZDM uznał, że na niektórych można jeszcze zarobić i wystawił na sprzedaż osiem samochodów usuniętych z ulic przez miejskie służby. Na liście nie zabrakło takich modeli jak Audi A6, Mercedes Klasy S czy Porsche Cayenne.

Audi A6 z 2005 rZDM Warszawa / ZDM Warszawa
  • Tylko w zeszłym roku z ulic Warszawy usunięto aż 1978 wraków oraz 10 626 nieprawidłowo zaparkowanych aut
  • Po raz pierwszy w historii miejskiej spółki zrezygnowano z kasacji przejętych aut i wystawiono je na sprzedaż w ramach przetargu
  • Najdroższym przejętym przez miasto samochodem, który wystawiono na sprzedaż, jest Mercedes 500 S z 2009 r. z przebiegiem ok. 300 tys. km. Cena wywoławcza auta to 39 tys. zł
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Samochody porzucone przez właścicieli to dość poważny problem. Nie dość, że miesiącami zajmują miejsca postojowe, to także stanowią dość poważne zagrożenie w przypadku fatalnego stanu technicznego. Wbrew pozorom nie dotyczy to tylko ryzyka zanieczyszczenia środowiska na skutek wycieku różnych płynów. Bywa, że niektóre egzemplarze są dewastowane. Rozbite szkło i inne elementy rozrzucone wokół pojazdu to zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt.

Przeczytaj też:

Porzuconych pojazdów jest zadziwiająco dużo. Okazuje, że tylko w zeszłym roku z ulic Warszawy usunięto aż 1978 wraków oraz 10 626 nieprawidłowo zaparkowanych aut. Czy w tym roku będzie wyższy wynik? Do tej pory na parkingi trafiło zaś odpowiednio 1375 wraków i 8613 aut odholowanych z powodu niewłaściwego parkowania. Część z nich już na dobre zostaje na parkingach. Gdy po upływie sześciu miesięcy nie zgłoszą się właściciele, wówczas pojazdy przechodzą na własność miasta. Wbrew pozorom miasto zyskuje nie tylko typowe wraki, ale także auta o dość sporej wartości, które wciąż mogą dalej służyć. Nie dziwi zatem, że w stołecznym ZDM zdecydowano, by najbardziej wartościowe egzemplarze wystawić na sprzedaż.

Po raz pierwszy w historii miejskiej spółki zrezygnowano z kasacji przejętych aut i wystawiono je na sprzedaż w ramach przetargu. ZDM nie kryje, że w przyszłości można liczyć na kolejne postępowania sprzedaży pojazdów, które przejęto po usunięciu z miejskich ulic (na podstawie art. 50a Prawa o ruchu drogowym).

Art. 50a. Prawa o ruchu drogowym - usuwanie pojazdów bez tablic rejestracyjnych lub nieużywanych

1. Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.

2. Pojazd usunięty w trybie określonym w ust. 1, nieodebrany na wezwanie gminy przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się. Pojazd ten przechodzi na własność gminy z mocy ustawy.

3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, gdy nieodebranie pojazdu nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby zobowiązanej.

4. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio, gdy w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia pojazdu nie została ustalona osoba uprawniona do jego odbioru.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Co zatem wystawiono na sprzedaż? Na początek 8 pojazdów takich marek jak Audi, Ford, Mazda, Mercedes, Porsche czy Saab (wszystkie z ważną polisą OC). Najdroższe to Mercedes 500 S z 2009 r. z przebiegiem ok. 300 tys. km (szacowana wartość auta to 39 tys. zł) i Porsche Cayenne z 2003 r. (13,4 tys. zł). Najtańsze są zaś Ford Mondeo (rocznik 2005 z przebiegiem ok. 300 tys. km za 1,8 tys. zł) oraz Mercedes C200 (1,6 tys. zł, rocznik 2002). We wszystkich wskazano ceny wywoławcze, co oznacza, że w przypadku większego zainteresowania wygra ten, kto zaproponuje najwyższą ofertę (a przed postępowaniem przetargowym wpłaci stosowane wadium w wysokości 10 proc. ceny wywoławczej). Gdy jednak ofert zabraknie lub licytacja ustna nie przyniesie rozstrzygnięcia, to wówczas przetarg kończy się tzw. wynikiem negatywnym.

Czy ceny są atrakcyjne? Ustalono je nieco niżej od rynkowych. Trudno jednak o pełną ocenę w przypadku skromnej bazy zdjęć i dość lakonicznych informacji o autach (brakuje m.in. danych o wersjach silnikowych i wyposażeniu). Może się zatem okazać, że po poznaniu wszystkich szczegółów trudno będzie wspominać o wyjątkowej okazji.

Wszystkie auta można obejrzeć na terenie bazy ZDM przy ul. Gołdapskiej w Warszawie. Samochody będą dostępne do oględzin aż do początku listopada po wcześniejszym uzgodnieniu z osobami wskazanymi w dokumentacji przetargowej.

Szczegóły oferowanych aut w galerii poniżej.

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków