Złodzieje i oszuści stale rozwijają techniki kradzieży. Na niektórych parkometrach w Krakowie znalazły się naklejki zachęcające do korzystania z płatności za parkowanie poprzez skanowanie kodów QR. To oszustwo — ostrzega na swojej oficjalnie stronie internetowej Kraków. Do tej pory nie udało się ustalić, na ilu parkometrach umieszczono takie naklejki i ilu kierowców wpadło w pułapkę. Urzędnicy informują, że Zarząd Dróg Miasta Krakowa usunie naklejki po zabezpieczeniu śladów przez policję.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Strefa płatnego parkowania

Wakacje to idealny czas dla złodziei. Do Krakowa w tym okresie przyjeżdża duża liczba turystów. Metoda oszustwa na kod QR może być wyjątkowo skuteczna właśnie w tym okresie. Za postawienie samochodu w płatnych strefach parkowania zapłacimy na trzy sposoby:

  • przy parkometrze, za pośrednictwem monet lub karty
  • autoryzowaną aplikacją, tj. skycash, anypark.pl, mobilet, mpay, electronicparking, cityparkapp, flowbird, mka.malopolska
  • aplikacją bankową

Naklejki z kodem QR na parkometrach

Zeskanowanie kodu QR może wydawać się najprostszym sposobem na wykupienie biletu parkingowego. To błąd. Możemy zostać przekierowani na niebezpieczną stronę stworzoną przez złodziei. W najlepszym przypadku stracimy jedynie wpłaconą kwotę za wirtualny bilet parkingowy. Istnieją jednak gorsze scenariusze, między innymi: zainfekowanie telefonu lub przejęcie większej ilości pieniędzy z naszego konta.

Sprawa została nagłośniona przez Kraków, ale nie powinniśmy być zaskoczeni, jeśli oszuści z innych miast również wpadną na taki sposób działania. Ten pomysł się sprawdza. Wyciągnięcie telefonu i zeskanowanie kodu QR wydaje się bardzo wygodne. Oszuści właśnie na to liczą.

Osoby korzystające z parkometrów muszą być szczególnie czujne. Informacje, jak dokonywać płatności za parkowanie, opisane są na oficjalnych stronach miast. Jeśli zauważyłeś naklejkę z kodem QR na parkometrze, nie zrywaj jej. Urząd miasta Kraków informuję, żeby zgłosić sprawę pod numer 12 616 71 77 lub 12 616 75 55. Dalszym postępowaniem zajmie się policja.