Wejście w życie nowych przepisów w takie formie sprawi, że deweloper nie będzie musiał zapewnić przyszłym mieszkańcom odpowiedniej liczby miejsc parkingowych. To może znacząco utrudnić życie użytkownikom nowych mieszkań.

parkowanie na nowych osiedlach już teraz jest problemem. Miejsca parkingowe to poważny wydatek, który znacząco podwyższa cenę zakupu mieszkania. Koszt miejsca w garażu podziemnym wynosi w zależności od lokalizacji od 25 tys. zł do 50 tys. zł, zdarzają się miejsca parkingowe, których cena zbliża się do 100 tys. zł. Zewnętrzne miejsca postojowe nie są wiele tańsze. Jednocześnie jest to czasem jedyne rozwiązanie, by móc zaparkować pod swoim domem.

Zobacz też: Zajęła trzy miejsca parkingowe i pyskuje. Nagranie pod marketem

Nie ma paragrafu o parkowaniu. To oznacza problem dla kierowców

Jak informuje Business Insider, nowe rozporządzenie, które zacznie obowiązywać 20 września 2022 r., dotyczy warunków technicznych stawianych budynków i ich usytuowania. Już teraz takie rozporządzenie obowiązuje, ale w nowym projekcie zabrakło paragrafu dotyczącego parkowania .

Aktualnie w rozporządzeniu znajduje się paragraf, który mówi, że "zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, stanowiska postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również stanowiska postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne".

Obecnie na etapie projektowania przyjmuje się różne limity miejsc postojowych na lokal. Może to być jedno miejsce parkingowe na jedno mieszkanie, ale też może być więcej, np. na 100 mieszkań deweloper musi zapewnić 120 miejsc parkingowych wyjaśnia moto.pl. Brak szczegółowych zapisów na temat zaplanowania i stworzenia miejsc parkingowych przy budynkach może spowodować, że miejsc będzie brakować. Szczególnie że miejsca parkingowe są dla deweloperów nie lada problemem i na etapie projektowania oraz budowania, stąd też ich wysoka cena.