Wśród sprzedawców aut klasy premium najwyższą jakość usług świadczą dilerzy Mercedesa, a wśród marek popularnych Renault. Ranking firm motoryzacyjnych publikujemy w dzisiejszym wydaniu, a od czwartku, 22 września, więcej informacji będzie na naszej stronie internetowej. Jak twierdzili nasi tajemniczy klienci, którzy odwiedzili ponad 345 salonów w Polsce, w wielu firmach brakowało samochodów, a w niektórych auta oferowano od ręki. Teraz sytuacja na rynku motoryzacyjnym zdaje się poprawiać. Jesień jest porą wielu premier. Co prawda, od 2020 roku kilka międzynarodowych salonów samochodowych nie ma już w kalendarzu wydarzeń motoryzacyjnych, niemniej na rynek trafi sporo nowości, które m.in. prezentujemy i testujemy w tym wydaniu "Auto Świata".

Jesienne nowości

Dominują oczywiście SUV-y zarówno z napędem konwencjonalnym, jak i elektrycznym. Nawet Ferrari prezentuje Purosangue, SUV-a ze sportowym charakterem. Tak się nazywa to auto, będzie z pewnością miało wielu wielbicieli.

Podobnie może być z VW ID. Buzzem, którym mieliśmy przyjemność pokonać kilkaset kilometrów. Ford zapowiada następną generację legendarnego Mustanga. Autem tygodnia jest jednak futurystyczny Mercedes EQC sedan, który w 2025 roku ma być oferowany na rynku.

Nowością, która trafiła do naszych testów, jest Mazda CX-60. To wyjątkowo starannie wykończone i wyposażone auto, zapewniające dużo przyjemności z jazdy. Podobne uczucia towarzyszyły nam przy testowaniu Forda Focusa ST i Hyundaia i30N. A który z tych sportowych kompaktów zapewnia lepsze osiągi? Sprawdziliśmy również Skodę Octavię kombi RS z dwulitrowym dieslem.

Porównaliśmy dwa nieco spokojniejsze samochody. To hybrydowe crossovery Nissan Juke i Ford Puma. Który z nich warto kupić? Każdy z nich ma cechy, które mogą przekonać do sibie tych, którzy nie widzą, jaką decyzję zakupową podjąć.

Auta używane: dodatek specjalny

Dziś również nasz 16-stronicowy dodatek o autach używanych, a w nim dwuletnie Renault Scenic kontra nowa Dacia Jogger. Poza tym prezentujemy trzy obszerne i wygodne kombi z silnikami Diesla: Mazdę 6, Opla Insignię i Skodę Superb. Najtańszy z nich można kupić za ok. 18 tys. złotych. Ale też trzeba zwrócić uwagę na plusy i minusy tych kombiaków. Piszemy o nich w naszym porównaniu.

Złomowisko, czyli ostatnia droga samochodu

Polecamy lekturze reportaż z jednego ze złomowisk. Tam samochody kończą swoje życie, a trafiają z różnych powodów, nie tylko z racji wysłużonego wieku i stanu. Kolejny ciekawy artykuł dotyczy kulis działania systemy fotoradarów w Polsce. Sprawa dość skomplikowana, ale próbujemy wyjaśnić te zawiłości i gry interesów.

Na koniec, jak w każdym wydaniu, mamy to, co najlepsze. Tym razem starcie dwóch luksusowych gigantów: Range Rover kontra Mercedes-Maybach GLS. To jest naprawdę godne uwagi.

Jak co tydzień życzymy miłej lektury, a tym razem do czytania przygotowaliśmy aż 84 strony.

AS 37-38 2022 Okladka Foto: Auto Świat
AS 37-38 2022 Okladka