• Nowy Touareg będzie dostępny z silnikami V6 oraz V8
  • W kabinie Touarega królują ekrany dotykowe
  • Volkswagen robi wrażenie masywnego i potężnego

Volkswagen Touareg trzeciej generacji robi duże wrażenie pod każdym względem. Imponuje eleganckim wyglądem, ma mocne silniki, seryjny napęd 4Motion, pneumatyczne zawieszenie, skrętne koła tylnej osi zwiększające zwinność, innowacyjne systemy asystujące oraz cyfrowy Innovision Cockpit.

Nowy Volkswagen Touareg – wielki, luksusowy i... lżejszy

Auto zwraca na siebie uwagę masywną, stonowaną i elegancką sylwetką. Duża chromowana osłona chłodnicy, połączona z przednimi lampami (oczywiście w technologii LED), to potęguje i jednocześnie staje się cechą charakterystyczną nowego Touarega.

Flagowy SUV Volkswagena w Europie stał się dłuższy (+ 7 cm) i szerszy (+ 4,4 cm), co poskutkowało jeszcze przestronniejszym wnętrzem dla pasażerów oraz ich bagaży w czasie długiej podróży. Standardowa pojemność bagażnika wynosi aż 810 litrów!

Mimo większych rozmiarów nowy Touareg jest lżejszy od poprzednika. Wykorzystanie nowej platformy MLB oraz karoserii wykonanej z większej ilości aluminium i najwyższej jakości stali sprawiły, że masa własna pojazdu zmalała o ponad 100 kg.

Nowy Volkswagen Touareg – naszpikowany elektroniką

Cyfrowy kokpit stał się już codziennością w nowoczesnych samochodach. W nowym Touaregu dostajemy coś więcej - Innovision Cockpit. To w pełni wirtualny zestaw wskaźników i najbardziej rozbudowany system multimedialny Discover Premium. Pierwszy ma ekran o przekątnej 12 cali, drugi – aż 15 cali.

Razem tworzą jedno urządzenie służące do obsługi niemal wszystkich funkcji pokładowych, komunikowania się i rozrywki. Klasycznych przycisków jest naprawdę niewiele (wyjątkiem pozostaje kierownica). Co więcej, ten niezwykle rozbudowany system informacyjno-rozrywkowy można ściśle dostosować do preferencji jego użytkowników. Tuarega można skonfigurować niczym smartfona. Najpotrzebniejsze informacje prezentowane są także na przedniej szybie, w polu widzenia drogi przez kierowcę (wyświetlacz Head-Up).

Nowy Volkswagen Touareg został wyposażony w największą liczbę systemów asystujących oraz zwiększających komfort i dynamikę jazdy, jaką kiedykolwiek zamontowano w modelu Volkswagena. Opisanie ich wszystkich to temat na odrębny tekst. Warto wymienić system Night Vision, który dzięki kamerze termowizyjnej rozpoznaje w nocy ludzi i zwierzęta na drodze oraz asystentów ułatwiających jazdę w korku, w czasie robót drogowych i przejazdy przez skrzyżowania (reaguje na samochody nadjeżdżające z boku).

Nowy Volkswagen Touareg - V6 pod maską

Gama jednostek napędowych nadal składa się z dużych silników V6. Na początku sprzedaży Touarega będą dostępne dwa trzylitrowe diesle o mocach: 231 i 286 KM. Jesienią wybór powiększy się o 340-konny silnik benzynowy, również V6. W przyszłym roku do oferty trafi jeszcze potężna jednostka wysokoprężna V8 o mocy 421 KM. Wiemy, że w przygotowaniu na rynek chiński jest wariant hybrydowy, ale jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o nim z myślą o Europie.

Nowy Volkswagen Touareg – kiedy w sprzedaży?

Nowego Volkswagena Touarega można oglądać podczas targów Poznań Motor Show do 8 kwietnia. Samochód, produkowany w zakładach Volkswagena w Bratysławie, oficjalnie pojawi się w polskich salonach sprzedaży w czerwcu.