Maksymalnym możliwym do uzyskania wynikiem był równy tysiąc punktów. Oceny opierały się na nawykach kierowców, czyli jak często i gwałtownie przyspieszali, hamowali i obsługiwali telefon za kierownicą. Dane zbierano wśród kierowców w Wielkiej Brytanii między listopadem 2021 a listopadem 2022 r.

Aplikacja wykorzystuje dane GPS w połączeniu z czujnikami smartfona, aby monitorować prędkość kierowcy w odniesieniu do ograniczeń prędkości i rodzaju drogi.

Po pobraniu aplikacja automatycznie wykrywa, kiedy kierowca rozpoczyna jazdę za pomocą czujników telefonu. Wszystkie te informacje są następnie sprawdzane przez algorytm, który sprawdza ogólną ocenę dla każdego użytkownika.

Kto jeździ najgorzej? Dla niektórych to nie będzie zaskoczenie

Analiza wyników zebranych od ponad 150 tys. kierowców wykazała, że niemal perfekcyjnie po drogach w Wielkiej Brytanii poruszają się kierowcy Fiata Doblo.

Bezpieczną jazdą poszczycić się mogą także kierowcy marki Volvo, a konkretniej modeli XC70, S80 i V90.

Wielu jednak bardziej ciekawi, kto według wyliczeń algorytmu jeździ najgorzej. W tej kategorii stawkę otwiera Audi S3, czyli usportowiona wersja kompaktowego modelu tej niemieckiej marki.

Drugie miejsce na liście z oceną 710 zajęli kierowcy BMW M135i. Największym przewinieniem właścicieli takich aut było używanie telefonu podczas jazdy. Jak poinformowano w raporcie, posiadacze M135i obsługują swoje komórki o 50 proc. częściej niż przeciętny użytkownik aplikacji DriveScore.

Tuż za S3 i M135i na liście najniższych średnich jest Volkswagen Scirocco i Chevrolet Captiva, oba otrzymały ocenę 730. Jednak jakich samochodów w niechlubnej dziesiątce jest najwięcej? W "topce" znalazły się aż cztery modele wyprodukowane przez BMW.

Przypominamy, że to jedynie wyliczenia algorytmu na podstawie średniej kierowców danego modelu. Drogowego pirata można znaleźć wśród kierowców Fiata Doblo, a perfekcyjnego kierowcę w Audi S3.