Serwis 24opole.pl opublikował nagranie pokazujące niebezpieczne zachowanie policjantów na przejeździe kolejowym w Tułowicach koło Opola. Nagranie zaczyna się w momencie, gdy radiowóz stoi za zamkniętą zaporą, ale przed torowiskiem. Stróż prawa tak manewruje samochodem, że zdołał ustawić go równolegle do szlabanu. Tym razem skończyło się tylko na strachu. Lokalne media nie informują o kolizji radiowozu z pociągiem.

Czytaj: Wpadli na granicy z Ukrainą. Strażników zaskoczyła ich szybkość działania

Opolska policja komentuje sprawę

Jak sprawę komentuje policja? Jak donosi 24opole.pl, Komenda Wojewódzka w Opolu potwierdziła, że samochód należy do stróżów prawa z miejscowego garnizonu. Policjant, który nie zachował należytej ostrożności, przy wjeździe na przejazd, został ukarany 15 punktami karnymi oraz mandatem w wysokości dwóch tys. zł.

Sprawdź: Jazda na luzie: jeździć na biegu jałowym czy hamować silnikiem?

Przejazd kolejowy z zaporami — jak go prawidłowo pokonywać?

Przejazd kolejowy to miejsce, gdzie przecinają się drogi samochodów oraz pojazdów szynowych. Nawet najmniejsze szynobusy mają masę kilkanaście razy większą niż samochody, dlatego ich droga hamowania jest nieporównywalnie dłuższa.

Przejazdy kolejowe w Polsce co do zasady są dobrze oznakowane, a odpowiednia informacja dla kierowców pojawia się z dużym wyprzedzeniem. Zazwyczaj znakom towarzyszą tzw. słupski wskaźnikowe, które określają odległość dzielącą od przejazdu, która jest wyrażona w ułamkach 3/3, 2/3 lub 1/3 dystansu.

Zerknij: Czarne tablice rejestracyjne. Czy rozpoznasz, skąd pochodziły?

Czasami na przejazdach kolejowych ruch kierowany jest za pomocą czerwonego, stałego lub pulsującego, światła. Dopiero gdy ono zgaśnie, nawet gdy zapory są od dawna podniesione, można wjechać na torowisko. Nie należy jednak rezygnować z jego uważnej obserwacji. Więcej o tym, jak się zachować na przejazdach kolejowych różnego typu piszemy tutaj.