• Aż 167 988 pojazdów pojawiło się w kwietniowych statystykach Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców
  • Najwięcej zarejestrowano aut osobowych - 114 125 szt. Dominują Volkswagen, Toyota oraz Ford
  • W kwietniu rejestrowano też dość nietypowe pojazdy, m.in. przyczepy do przewozu szybowców, obwoźne estrady, charakteryzatornie i food trucki
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

W kwietniu zmotoryzowani w Polsce nie próżnowali. Eksperci z resortu cyfryzacji sprawdzili co dodano do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, a dodano całkiem sporo. Na kwietniowej liście znalazły się m.in. food trucki (177 szt.), przyczepy kempingowe (1100 egz.), kampery (534 szt.), pługi i pługopiaskarki (28 szt.), garderoby (3 szt.), przyczepy do przewozu szybowców (6 egz.), obwoźne estrady (9 szt.), charakteryzatornie i trolejbusy. Na tym nie koniec.

Pojazdy z 1929 i 1931 r.

Aktywni byli też miłośnicy klasyków. Wśród najstarszych pojazdów zarejestrowanych w kwietniu prym wiedzie motocykl Ariel z 1929 r. Prócz niego pojawił się także czterokołowiec. Najstarszym autem kwietnia został z kolei Chevrolet z 1931 r.

Oczywiście najwięcej rejestrujemy samochodów osobowych. W tej kategorii wciąż najpopularniejsze są modele benzynowe. Przybyło ich bowiem prawie 90 tys. (a ściślej 88 180 szt.). Znacznie skromniejszym wzięciem cieszą się diesle, których w kwietniu dodano 62 336 egzemplarzy. Sprawdzono także, jakie marki cieszą się największą popularnością. Okazało się, że wśród samochodowych benzynowych numerem 1 została Toyota. W przypadku odmian wysokoprężnych króluje zaś Volkswagen. To nie jedyna kategoria, w której niemiecka marka wciąż dominuje.

Nie zabrakło także samochodów elektrycznych. W tej kategorii także rządzi Volkswagen. Wśród 995 nowo zarejestrowanych elektryków aż 106 to Volkswageny. O włos przegrała Dacia (102 szt.). Na trzecim miejscu uplasował się Nissan (84 szt.). Najłatwiej będzie je spotkać w woj. mazowieckim (278 nowych aut elektrycznych w bazie CEPiK), śląskim (106 szt.) i wielkopolskim (98 szt.).

W najnowszym raporcie wspomniano także o jednośladach (9449 motocykli i 1837 motorowerów). W kwietniu wśród motocykli przodowała Honda (2,1 tys. szt.). Romet okazał się zaś liderem wśród motorowerów (223 szt.)