Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Gdańsku i policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie zatrzymali 53-letniego mieszkańca powiatu wejherowskiego. Ustalono, że wspólnie z innymi osobami zajmował się on doprowadzaniem towarzystw ubezpieczeniowych do tzw. "niekorzystnego rozporządzenia mieniem" oraz wypłat z odszkodowań z polis AC i OC. Wszystko to za zdarzenia, które nigdy nie miały miejsca.

Łącznie zatrzymano aż 49 osób. Postawiono 146 zarzutów. Dotyczą one wspomnianych już oszustw na szkodę firm ubezpieczeniowych, wyłudzeń odszkodowań komunikacyjnych, a także zawiadamiania o niepopełnionych przestępstwach, składania fałszywych zeznań, a także poświadczania nieprawdy w dokumentach. Organizatorem był 53-letni agent ubezpieczeniowy.

Rejestrował drogie auta na "słupy". Wyłudził ponad 3,5 mln zł Foto: Policja
Rejestrował drogie auta na "słupy". Wyłudził ponad 3,5 mln zł

Jak ustalono, swój proceder rozpoczął co najmniej w 2014 r. Oszustwa polegały na wyszukiwaniu osób, które zgadzały się na fikcyjną rejestrację luksusowych samochodów na swoje dane w zamian za "wynagrodzenie" w wysokości od tysiąca do sześciu tys. zł. Pojazdy następnie miały być kradzione lub miały uczestniczyć w kolizjach, które się nie wydarzyły. Takie rzekome szkody zgłaszano do firm ubezpieczeniowych. Jednorazowe odszkodowanie dochodziło do nawet 150 tys. zł. Łącznie wyłudzono w ten sposób ponad 3,5 mln zł.

53-latek został tymczasowo aresztowany. Wobec pozostałych 48 osób zastosowano dozory Policji, zakazy opuszczania kraju i poręczenia majątkowe. W toku postępowania zabezpieczono również pieniądze i nieruchomości o wartości ok. 3 mln zł.

Ładowanie formularza...