Zachowania cyklistów, które na co dzień obserwują policjanci z powiatu piaseczyńskiego, spowodowały, że postanowiono im się bliżej przyjrzeć. Przy obserwacji tamtejszy wydział ruchu drogowego współpracował ze Służbą Ratownictwa Specjalistycznego. W działaniach wykorzystano drona pozwalającego na dokładną obserwację zachowań rowerzystów.

Akcja potwierdziła to, co policjanci wiedzą nie od dziś. Wielu rowerzystów nie stosuje się do znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej i jeździ po chodnikach. Co gorsza, wielu z nich prowadzi rower po spożyciu alkoholu. To ogromne zagrożenie nie tylko dla nich, lecz także dla innych użytkowników dróg.

W trakcie działań 12 kierujących rowerami otrzymało mandaty karne za nieprzepisową jazdę. Dwóch kolejnych przyłapano na jeździe pod wpływem alkoholu. 42-latek miał w swoim organizmie ponad promil, a 50-latek ponad 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Policja wskazała najczęściej popełniane wykroczenie. Jak można się domyślać, była to jazda po chodniku. Zgodnie z prawem "kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów". Jazda po chodniku możliwa jest tylko w trzech przypadkach:

  • gdy kierujący rowerem opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  • gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której odbywa się ruch pojazdów z prędkością wyższą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów;
  • oraz kiedy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni. Warunki takie to śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, bądź gęsta mgła.

Policja zwraca uwagę, że wielu rowerzystów jeździ brawurowo, nie sygnalizując manewrów, które ma zamiar wykonać. Ponadto każdy, kto jeździ na rowerze, powinien znać takie pojęcia jak: śluza rowerowa, kontrapas, droga rowerowa, droga dla pieszych i rowerów.