Przed tym, aby podczas upałów nie zostawiać w zamkniętym samochodzie dzieci i zwierząt, służby ostrzegają co roku. Niestety nie każdy wie, że nie powinno się pozostawiać w aucie również butelek z wodą. Strażacy ostrzegają, że taki niepozorny nawyk może być tragiczny w skutkach.

Wnętrze samochodu wystawionego na promienie słoneczne jest jak szklarnia. Nagrzewa się w ekspresowym tempie. Szczególnie dotyczy to aut, które mają ciemny lakier i nie są wyposażone w tzw. szyby atermiczne.

Przykładowo, gdy temperatura na zewnątrz sięga 30 st. C, w aucie, które przez godzinę postoi na słońcu, temperatura może sięgnąć nawet 56 st. Tym samym może osiągnąć wartości śmiertelnie niebezpieczne dla pasażerów.

Czytaj także: Nie tylko butelki z wodą. Te 9 rzeczy trzeba wyjąć z auta. Nie można ich wozić podczas upałów

Nie zostawiaj butelki z wodą w aucie. Oto dlaczego

Nie tylko wnętrze samochodu błyskawicznie się nagrzewa, ale również pozostawione w nim przedmioty. Co więcej niektóre z nich mogą spowodować pożar, który doszczętnie zniszczy auto. A chodzi tu przede wszystkim o wystawione na słońce szklane przedmioty, takie jak: butelki, okulary czy pojemniki.

Dlaczego nigdy nie powinniśmy zostawiać w aucie butelek (zarówno szklanych, jak i tych plastikowych) z wodą? Taki pojemnik działa bowiem jak soczewka, która promienie słoneczne skupia w jednym punkcie, co w konsekwencji może doprowadzić do wybuchu pożaru we wnętrzu samochodu.

W sieci od kilku lat furorę robi krótkie wideo straży pożarnej Midwest City Fire Department w stanie Oklahoma (USA). Na nieco ponadminutowym nagraniu widzimy, co się może stać, jeśli zostawimy w samochodzie przezroczystą butelkę z wodą.

podkreślają strażacy, ale ostrzegają, aby mimo wszystko podczas upałów nigdy nie pozostawiać butelek z wodą w samochodzie.