Luksusowy samochód Mercedes-Maybach S650 Guard wart 600 tys. euro został skonfiskowany na Sardynii. To część sankcji wymierzonych przeciwko oligarchom mającym bliskie powiązania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Samochód, który jest zbudowany tak, by wytrzymać kule i eksplozje, należy do Aliszera Usmanowa.

Kolejna rosyjska ciężarówka zatrzymana. Kierowca wpadł na autostradzie A2

Usmanow był kiedyś udziałowcem angielskiego klubu piłkarskiego Arsenal. Uznawano go nawet za najbogatszego człowieka w Rosji. Jak opisywał ostatnio Business Insider, Usmanow "jest piątym pod względem posiadanych aktywów człowiekiem w Rosji z majątkiem netto wartym 18,7 mld dol.".

Gościł głowy państw i osobistości

Włoskie media opisały, że Aliszer Usmanow został schwytany przez policję w Porto Cervo. Właśnie wtedy skonfiskowano mu kuloodporne auto: Mercedes-Maybach S650 Guard. Włoska gazeta "Corriere della Sera" podała, że ten pojazd mógł być używany do transportu Putina podczas jego tajnych wizyt na Sardynii.

Polska i trzy inne kraje chcą całkowitego zakazu transportu towarów do Rosji i Białorusi

Burmistrz Arzacheny na Sardynii, Roberto Ragnedda, powiedział włoskiej prasie na początku tego miesiąca, że ​​Usmanow regularnie gościł "głowy państw, biznesmenów i osobistości, które odgrywały fundamentalną rolę w gospodarce, kulturze, polityce i własności na poziomie światowym".

"The Guardian" przytoczył też informacje lokalnych dziennikarzy, którzy ustalili, że na Sardynii skonfiskowano dodatkowo należącą do Usmanowa nieruchomość o wartości 17 mln euro i sześć samochodów służbowych.

Polecamy też: Rezydencje za miliony. Gdzie posiadłości mają rosyjscy oligarchowie

Źródło: "The Guardian", Business Insider

(DSZ)