Ósmego lipca 2022 r. uwagę inspektorów transportu drogowego przykuł zestaw poruszający się po drodze nr 8 z nadmierną prędkością. Inspektorzy dokonali dynamicznego zatrzymania zestawu i rozpoczęli kontrolę, jakiej się nie spodziewali.

Inspektorzy relacjonują, że już na pierwszy rzut oka stan obu pojazdów wydał się daleki od właściwego. Czynności ujawniły szereg niebezpiecznych nieprawidłowości: niesprawne oświetlenie w tym całkowicie niedziałające światła hamowania w ciągniku, rozbity reflektor główny i dodatkowy, skrajnie zużyte i uszkodzone opony w ciągniku i w naczepie (widoczny kord opon), uszkodzone mocowania stabilizatorów, niesprawny amortyzator (wyciek oleju), usterkę zasilania układu EBS naczepy czy nieszczelność pneumatycznego układu hamulcowego. Poza tym komputerowa analiza błędów oraz parametrów poszczególnych sterowników wykazała, że w pojeździe zamontowano nielegalne urządzenie emulujące prawidłową pracę układu oczyszczania spalin. Układ został zlokalizowany i zdemontowany oraz zatrzymany.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

ITD: Ten TIR dalej nie pojedzie

Wynik kontroli mógł być tylko jeden - oba pojazdy straciły dowody rejestracyjne, a kierowca feralnego zestawu rozpoczął weekend z kilkoma mandatami. Przewoźnik będzie musiał, poza naprawieniem stwierdzonych przez inspektorów usterek, zmierzyć się z toczącym wobec niego postępowaniem administracyjnym zagrożonym karą.