Nowo oddany odcinek rozpoczyna się za węzłem drogowym Żdziary, przekracza starą drogę krajową nr 19 (DK19), w rejonie miejscowości Spokojna odchyla się na wschód i biegnie w kierunku linii kolejowej Stalowa Wola - Biłgoraj. W jej sąsiedztwie GDDKiA planuje budowę węzła Zapacz, który znajdować się będzie na przecięciu z przyszłą drogą ekspresową S74. Via Carpatia następnie w kierunku południowo-zachodnim, równolegle do linii kolejowej LK65, przecina San i kieruje się do węzła Rudnik nad Sanem.

Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, tak komentuje powstanie nowego odcinka trasy Via Carpatia:

Dalszą część artykułu znajdziesz pod materiałem wideo

Via Carpatia z nowym mostem na Sanie

Na trasie Via Carpatia powstał także most. Ma 392 metry długości i 30 metrów szerokości. Obiekt składa się z dwóch rozdzielonych nitek. Na każdej z nich zlokalizowana jest jezdnia z trzema pasami ruchu po 3,50 m oraz oddzielonym od jezdni chodnikiem dla obsługi. Co ciekawe, jego przęsło nurtowe, które wybudowano w technologii nawisowej, jest trzecim w Polsce pod względem długości.

 Foto: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Zakres robót na nowo oddanym odcinku trasy Via Carpatia obejmował wykonanie drogi dwujezdniowej wraz z budową obiektów inżynierskich. Oprócz mostu na Sanie wybudowano jeszcze dwa obiekty mostowe w ciągu głównym trasy S19, sześć obiektów mostowych poprzecznych (w tym przejście dla zwierząt dużych górą) oraz siedem przepustów (w tym zespolone z przejściami dla zwierząt).

Via Carpatia - informacje w skrócie

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. W woj. podkarpackim będzie miała docelowo długość ok. 169 km.

Stan realizacji S19 w woj. podkarpackim:

  • 81,8 km - oddane do ruchu (odcinki: Lasy Janowskie - Rzeszów Południe), 
  • 42,2 km - w realizacji (w budowie: Rzeszów Południe - Babica oraz 
  • w systemie Projektuj i buduj: Babica - Jawornik, Iskrzynia - Miejsce Piastowe i Miejsce Piastowe - Dukla), 
  • 42,3 km - w przygotowaniu (na etapie przetargu: Lutcza - Domaradz, Domaradz - Iskrzynia i Dukla - Barwinek, przed ogłoszeniem przetargu: Jawornik - Lutcza, dobudowa drugiej jezdni Sokołów Małopolski Płn. - Jasionka).