• Policjanci z Kozienic uratowali mężczyznę, który był zamknięty w nagrzanym pojeździe
  • Wybili szybę i udzielili niezbędnej pomocy przedmedycznej, wzywając zespół ratowniczy
  • Warunki w nagrzanym wnętrzu samochodu mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia osób i zwierząt w środku

We wtorek 18 lipca 2023 r. po południu policjanci z Kozienic (woj. mazowieckie) dostali zgłoszenie o mężczyźnie, który znajduje się w zamkniętym samochodzie. Według zgłaszających nie reagował on na żadne próby nawiązania kontaktu.

Na miejscu funkcjonariusze zastali zamkniętego w pojeździe mężczyznę, który na nic nie reagował. Bez wątpienia jego życie i zdrowie były zagrożone, bo znajdował się w nagrzanym pojeździe. Policjanci zdecydowali się więc na wybicie szyby w aucie.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Wyciągnęli wycieńczonego pasażera samochodu na zewnątrz, udzieli niezbędnej pomocy przedmedycznej oraz wezwali zespół ratowniczy. 48-latek, który znajdował się w samochodzie, trafił pod opiekę załogi karetki, a następnie do członków swojej rodziny. Po udzieleniu mu pomocy jego zdrowiu i życiu już nie zagrażało niebezpieczeństwo.

Człowiek lub zwierzę w nagrzanym aucie – czy wolno wybić szybę?

We wnętrzu samochodu stojącego w upale bardzo szybko temperatura rośnie do wartości, które mogą zagrażać zdrowiu lub życiu osób przebywających w takich warunkach. Na działanie wysokiej temperatury szczególnie wrażliwe są dzieci, osoby starsze i zwierzęta.

Jak powinniśmy się zachować, kiedy jesteśmy świadkami takiej sytuacji? Nie od razu sięgajmy po tak drastyczne środki, jak wybijanie szyby. Najpierw warto wypróbować inne sposoby. Po pierwsze postarajmy się skontaktować z osobą znajdującą się w środku — jeśli oczywiście jest to możliwe albo przynajmniej spróbujmy wymusić jakąś reakcję, np. dziecka czy zwierzęcia. Jeśli auto stoi przed np. sklepem, warto skontaktować się z jego obsługą i do samochodu przywołać właściciela. Warto także zadzwonić do straży miejskiej lub na alarmowy numer 112. Nawet jeśli przyjazd patrolu nie będzie możliwy, dyspozytor udzieli nam niezbędnych wskazówek, co robić dalej.

Policjanci wezwani na miejsce mają prawo zastosować wszelkie środki mające na celu ratowanie zwierzęcia czy dziecka – mogą np. wybić szybę. Samodzielne wykonanie takiego kroku z reguły nie jest zalecane. Możemy błędnie ocenić sytuację, co oznaczać dla nas może konieczność poniesienia kosztów naprawy uszkodzonego samochodu. Nie zawsze warunki w aucie są groźne dla życia — w środku może np. działać klimatyzacja.

Podsumowując, jeśli widzisz, że pozostawiony w środku pasażer płacze czy traci przytomność, stłucz boczną szybę. Najlepiej najbardziej oddaloną. Jeśli dziecko (zwierzę/pasażer) wygląda normalnie, a tylko jest zamknięte — dzwoń na 112.