Ile będziemy płacić za wykroczenia?

Zgodnie z informacjami PAP, do nowelizacji wprowadzono poprawki. Według nowych zasad kierowca, który przekroczy ograniczenie prędkości o nie więcej niż 30 km/h, będzie podlegał karze między 400 a 800 zł. Niestety jeżeli prędkość będzie wyższa o ponad 30 km/h, to mandat wyniesie przynajmniej 800 zł. Maksymalna kara za przekroczenie prędkości może dojść nawet do 3 tys. zł. Wspomniane 3 tys. zł będzie obowiązywało również przy wykroczeniach związanych z nieustąpieniem pierwszeństwa pieszym, w tym np. wyprzedzania przed przejściem dla pieszych.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Grzywna nawet do 30 tys. zł

Niestety próba obniżenia przewidzianego w projekcie maksymalnego progu grzywny do 15 tys. zł nie znalazła uznania senatorów, a więc projekt nowelizacji przewiduje, że jej maksymalna wysokość wzrośnie z obecnych 5 tys. zł do 30 tys. zł. I tak na przykład nawet 30 tys. zł może zostać nałożone na kierowcę, który nie zastosuje się do zakazu wyprzedzania. 30 tys. zł kary, a nawet areszt będzie mogło zostać nałożone na prowadzącego pojazd bez wymaganych uprawnień lub prowadzącego niedopuszczony do ruchu pojazd.

Łatwiej o utratę prawa jazdy

Według nowych przepisów maksymalna liczba punktów karnych za jedno wykroczenie będzie mogła wynosić nawet 15 punktów, czyli o 50% więcej niż obecnie. Nie będzie też kursów edukacyjnych, dzięki którym można obecnie zdjąć ze swojego konta punkty karne.

Ładowanie formularza...