• Jedna z propozycji nowelizacji prawa o ruchu drogowym ma nakładać obowiązek opuszczania skrzyżowań o ruchu okrężnym, wyłącznie za pomocą prawego pasa
  • Dzięki zapowiadanej nowelizacji przepisy miałyby zostać, przynajmniej w teorii, znacząco uproszczone
  • Proces wprowadzania zmian w przepisach może potrwać co najmniej do końca roku
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Na temat planów dotyczących rond, w rozmowie z serwisem brd24.pl, wypowiedział się Marek Dworak, pełnomocnik ministra infrastruktury ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jak wyjaśnił, chodzi o zmianę, która jasno określi, że z klasycznego skrzyżowania o ruchu okrężnym będzie można zjechać wyłącznie z prawego pasa, używając do tego prawego kierunkowskazu.

Zobacz także: Tak zachowujesz się przy zielonej strzałce? To powszechny błąd, który może srogo kosztować

Z którego pasa można zjechać z ronda?

Dzięki zapowiadanej nowelizacji przepisy w teorii miałyby zostać znacząco uproszczone. Nietrudno jednak zauważyć, że ewentualne wprowadzenie zmian będzie jedynie powieleniem oczywistości, do których kierowcy już się stosują. Teoretycznie na rondzie można pojechać z dowolnego pasa, w dowolnym kierunku. To oczywiście nie jest do końca prawdą, czego dowodem mogą być interpretacje stosowane w praktyce przez sądy, policję i szkoły nauki jazdy są one całkowicie przeciwne.

Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo:

W praktyce prawy pas na rondzie służy nam do skrętu w prawo lub jazdy prosto. Z kolei lewym możemy jechać prosto, skręcić w lewo lub zawrócić. Kierowcy w większości stosują się do tych zasad od wielu lat. Istnieje jednak wiele skrzyżowań, z których można zjechać wyłącznie prawym pasem, ponieważ droga wyprowadzająca z ronda składa się tylko z jednej jezdni w danym kierunku.

Zobacz także: Pytania na prawo jazdy – sprawdź, czy zdasz (cz. IV)

Lewy pas będzie bezużyteczny?

Ewentualne zmiany w przepisach mogą także znacząco przyczynić się do powstawania większych zatorów na drogach. Nałożenie obowiązku opuszczania ronda wyłącznie prawym pasem, spowoduje, że lewy stanie się praktycznie bezużyteczny. Kierowcy prawdopodobnie przestaną z niego korzystać w obawie przed tym, że kiedy będą chcieli opuścić skrzyżowanie, nie zostaną wpuszczeni przez pozostałych na pas prawy.

Zobacz także: Zagadka dla kierowców. Rozpoznasz te znaki drogowe?

Marek Dworak w rozmowie z serwisem brd24.pl stwierdził, że proces legislacyjny jest bardzo długi i potrwać co najmniej do końca roku.