Już wkrótce w Libertowie zlikwidowane zostanie skrzyżowanie przecinające zakopiankę, tj. z ul. Góra Libertowska i ul. Świetlistą. Po wprowadzeniu zmian, które wiążą się z kompleksową przebudową układu drogowego w tej miejscowości, z drogi krajowej nr 7 (DK7) możliwy będzie jedynie skręt w prawo.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Zniknie przejazd przez zakopiankę, pojawi się tunel

W zamian, niecały kilometr od likwidowanego skrzyżowania, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wybuduje tunel pod zakopianką (długość 52 m). Ten umożliwi przejazd między wschodnią a zachodnią częścią Libertowa i będzie posiadał również ciąg pieszo-rowerowy.

Planowana na zakopiance przebudowa układu drogowego utrudni funkcjonowanie pieszym, dlatego w pobliżu likwidowanego skrzyżowania wybudowana zostanie kładka, która zastąpi przejście dla pieszych. Kolejne zmiany obejmą również skrzyżowanie z ul. Wesołą w Libertowie, gdzie zostanie zlikwidowany skręt w prawo z zakopianki, a także skrzyżowanie z ul. Parkową w miejscowości Gaj (jadąc od Myślenic), gdzie również nie będzie już można skręcić w prawo.

Po zmianach zniknie także możliwość wyjazdu z ww. ulic na zakopiankę. Zamiast przejścia dla pieszych GDDKiA wybuduje kładkę, a drogi gminne odcięte od DK7 zostaną połączone z drogami łącznikowymi biegnącymi wzdłuż zakopianki.

Łącznie powstaną trzy kładki dla pieszych

GDDKiA poprawi także i uzupełni sieć lokalnych dróg, tak aby kierowcy mogli korzystać z tunelu i wjechać na DK7 w kierunku Krakowa i Myślenic. Wybudowane zostaną m.in. dwa ronda, a w okolicy obecnego przejścia dla pieszych, przy skrzyżowaniu zakopianki z ul. Rumianą i ul. Przylesie, powstanie kładka.

Całość inwestycji ma zostać zrealizowana w ciągu 39 miesięcy od momentu podpisania umowy. W czasie robót budowlanych wyłączone są okresy zimowe od 16 grudnia do 15 marca. Sama przebudowa DK7 w Libertowie oraz likwidacja sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu zakopianki z ulicami Góra Libertowska i Świetlista ma zwiększyć przepustowość drogi, a budowa kładek poprawić bezpieczeństwo pieszych.