Wybierz samochód

Cadillac

Cadillac

Cadillac - amerykański producent luksusowych samochodów osobowych. Firma została założona przez Henry'ego Lelanda w 1902 roku w Detroit. Nazwa pochodzi od nazwiska służącego u króla Ludwika XIV, Francuza Antonine'a de la Motte Cadillaca, który jest uważany za założyciela miasta Detroit. Rok po założeniu firmy, wyprodukowano pierwszy samochód - model A wyposażony w jednocylindrowy silnik o mocy 10 KM. Niedługo potem, bo już w 1909 roku, Cadillac został częścią koncernu GM.

Marka od początku przywiązywała dużą wagę do jakości produkcji, co im się bardzo opłacało, ponieważ do dziś kojarzy się z najwyższą jakością i luksusem. Ich autami jeździli piosenkarze, aktorzy oraz przede wszystkim, prezydenci USA.

Amerykańscy konstruktorzy popisywali się innowacyjnością niemalże na każdym kroku montując w swoich modelach po raz pierwszy m. in. elektryczne oświetlenie, elektryczny rozrusznik, silnik V8, klimatyzację czy reflektory włączane z poziomu deski rozdzielczej.

Cadillac - modele

Cadillac - powiązane artykuły

Renault Laguna I 3.0 V6 - szybka, ale wymagająca | Z archiwum Auto Świata |

Na czym jeździ Barack Obama

Limuzyna prezydenta Stanów Zjednoczonych, Baracka Obamy, nazywana jest "Bestią". Nie bez powodu. Opancerzony Cadillac One ma niewiele wspólnego z cywilnym Caddilakiem CTS, na którym bazuje. To opancerzona twierdza na kołach, która jest odporna na ostrzał artyleryjski, broń chemiczną i biologiczną, a w hermetycznym wnętrzu znajduje się m.in. system podtrzymywania życia, taki jak na statkach kosmicznych, czy krew potrzebna do ewentualnej transfuzji, a także... ekspres do kawy. Taka limuzyna wymaga wyjątkowych opon, które wytrzymają trudy podróży służbowych oraz ewentualne sytuacje wyjątkowe. Opancerzony Cadillac wyposażony jest w ogumienie Goodyear Regional RHS o rozmiarze 285/70 R19.5. Ze względu na dużą masę prezydenckiej limuzyny użyto opon przeznaczonych do aut dostawczych. Zostały one wzmocnione kevlarem, dzięki czemu są odporne na rozdarcie i przebicie kolcami. Dzięki specjalnym stalowym obręczom auto może jechać ze standardową prędkością gdy wszystkie cztery opony zostaną przebite, a nawet gdy zostaną one całkowicie pozbawione opon. "Bestia" napędzana jest silnikiem Diesla o pojemności 6,5 litra, którego spalanie wynosi średnio 30 l/100 km. Co ciekawe, samochód rozpędza się do maksymalnej prędkości ok. 100 km/h, którą osiąga po 15 sekundach od startu. Cały pojazd waży przeszło 8 ton. Duża masa jest spowodowana zamontowaniem licznych systemów oraz wzmocnień. Agenci Secret Service przygotowali Cadillaca na długotrwały i potężny atak przeprowadzony za pomocą broni...

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!