• Osiem z 10 największych samochodów w naszym zestawieniu to SUV-y
  • Aż 7 z nich firmują amerykańscy producenci
  • Wszystkie miejsca na podium należą do koncernu General Motors

Najdłuższy samochód osobowy na świecie ma 26 kół oraz 30 metrów i 54 centymetry długości. Sęk w tym, że to specjalnie przebudowany przez entuzjastę Cadillac Eldorado, niemający nic wspólnego z seryjną produkcją. Nie zamówisz go w salonie, nie skonfigurujesz zgodnie z własnymi upodobaniami.

Kto więc oferuje największe samochody osobowe na świecie?

Celowo napisaliśmy ”największe”, a nie ”najdłuższe”. Uznaliśmy, że długość to nie wszystko, gigant musi być też odpowiednio szeroki i wysoki. Zastosowaliśmy więc popularną metodę zsumowania długości, szerokości i wysokości nadwozia, biorąc pod uwagę bazowe wersje każdego z modeli.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Do zestawienia wzięliśmy wyłącznie obecnie oferowane i seryjnie produkowane auta firmowane przez dużych międzynarodowych graczy. Nie ma tu unikatowych przeróbek, prototypów, eksperymentów czy niszowych samochodów. Nie ma też minivanów ewidentnie wywodzących się z modeli użytkowych oraz pick-upów. Jak więc wygląda Top 10?

Podium zdominował koncern General Motors, a pierwszą dziesiątkę – SUV-y. W Top 10 mamy tylko dwie limuzyny, które siłą rzeczy przegrywają z wyższymi SUV-ami. Wbrew pozorom nie ma tu np. Mercedesa Llasy S. Nawet w swojej obecnie największej wersji Maybach auto uplasowało się poza pierwszą dwudziestką.

A zatem 10. miejsce zajmuje...